20.október 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Pokorný človek sa nevtesnáva do zachovávania predpisov pre škrupule alebo pre starosť o dokonalosť, ale jedine z lásky k Bohu, ktorému slúži a ktorý ho povolal. Cíti sa slobodnejší na modlitbu a na uprednostňovanie vôle iných.”

~BERNARD DUCRUET~

06.10.2003 - Miron
čítanosť2878 reakcie0
(Share 526 0)


Téma: Povolanie rybárov / Lk 5, 1-11

Myšlienky... 204/2003

AI      Jeden chlapec takto chválil svoju starú mamu: „Moja babka je úžasná. Neštudovala ani na strednej ani na vysokej škole, nezaoberala sa psychológiou a predsa vie veľmi dobre odhadnúť každého človeka. Stačí, aby sa s ním krátko stretla a už vie aký je to človek.“
      Poviete, to predsa nie je nič zvláštne. Poznáme veľa ľudí, ktorí majú podobnú schopnosť. A pritom je to také jednoduché. Stačí byť len trochu vnímavý.
      Áno, stačí byť 1en vnímavý. To sa vypláca. Hlavne, ak dokážeme túto vlastnosť rozvinúť i vo vzťahu s Bohom.
KE      O apoštolovi Petrovi môžeme povedať, že bol v tomto smere vnímavý. Úryvok z dnešného evanjelia to dokazuje.
DI      Petrova vnímavosť pre Boha sa najprv prejavila, keď na Ježišovu prosbu odráža svoju loďku od brehu, aby z nej Kristus mohol učiť zástupy. I keď nevedel o čo ide a komu poslúžil, vnímal silu, ktorá vychádzala z Kristovej osobnosti a nedokázal jej odporovať.
      Druhýkrát prejavil svoju vnímavosť, keď mu Kristus prikázal zatiahnuť na hlbinu a spustiť siete. Všetka jeho skúsenosť rybára sa tomu isto vzpierala, veď celú noc chytali ryby na oveľa lepších miestach a nič nechytili. No predsa sa riadil tým, čo mu kázalo srdce a stal sa svedkom zázračného úlovku.
      Tretíkrát sa jeho vnímavosť pre Boha prejavila, keď padol Ježišovi k nohám a povedal: „Pane odíď odo mňa, lebo som človek hriešny.“ Prenikavo pocítil, že pri ňom je niekto tak vznešený a mocný, vedľa ktorého jasne cítil svoju nehodnosť a hriešnosť.
      Zaiste cítime, že takáto vnímavosť pre Boha je dobrým odrazovým mostíkom na ceste k spáse.
PAR      Cítime však aj to, že v dnešnej dobe akoby zanikla táto vnímavosť alebo sa prejavuje v nejakom okyptenom stave. Skúsme preto hľadať príčiny tohto stavu.
      Prudký rozmach techniky a obrovské množstvo vynálezov, ktoré užívame v bežnom živote prináša veľa výhod pre človeka. Zároveň je však aj nebezpečenstvom, pretože ovplyvňuje myslenie človeka, ktorý sa prispôsobuje tvrdej logike techniky. S tajomstvami sa stretávajú výskumníci, ktorí sa snažia urobiť nový krok dopredu. V bežnom živote už akoby tajomstvá ani neexistovali. Ak sa s niečím tajomným stretneme tak povieme: „Na to predsa musí byť nejaké vysvetlenie.“ To je následok logiky, ktorá vládne v technickom svete.
      Je preto celkom prirodzené, že v takomto prostredí chladného technického uvažovania vymiera vnímavosť pre Boha. Boh je totiž tajomstvom. Nedá sa zmerať ani skúmať. I Božie pôsobenie na človeka je tajomstvom. Dá sa cítiť, ale nedá sa logicky zdôvodniť, nedá sa z neho vytvoriť nejaká definícia. Preto svet radšej odmieta Boha, ktorého nedokáže vnímať.
      Takýto svet si stavia svoj život iba z jasných faktov. Podobá sa domu, ktorý je postavený z priezračných materiálov. Všetko je všetkým jasné, nič nie je zahalené. Napriek tomu človek v takomto svete nie je šťastný. Chýba mu láska, chýba mu sloboda, pretože tieto dve veci sú tiež tajomstvom, ktoré sa vymyká technickej logike.
MY      Ak človek chce byť šťastný a slobodný, ak chce hodnotne prežiť svoj život na zemi a mať nádej na večný život, musí sa oslobodiť od tesných pút technickej logiky a naučiť sa byť vnímavý pre Boha. Musí sa naučiť vnímať tie tajomstvá, ktoré nedokáže vysvetliť, ale môže ich cítiť.
      Takejto vnímavosti sa naučíme, ak si vytvoríme denne dostatočný priestor a čas na stretnutie s Bohom. V modlitbe alebo celkom jednoducho v mlčaní a tichu sa ponúknime Bohu ako žiaci, ktorí sa chcú niečo naučiť. Boh nami nepohrdne, ale naučí nás byť vnímavými pre tie tajomstvá, ktoré nedokáže prijať.
ADE      Sv. Petrovi sa oplatila jeho vnímavosť. Spoznal Ježiša Krista, Božieho Syna. Nasledoval ho celý život a teraz je s ním v raji. Aj nám sa rovnako oplatí, ak sa naučíme byť vnímaví pre Boha a jeho pôsobenie.

      Inšpirácie – Lk 5, 1-11
20.06.2003 | Čítanosť(2275)
Téma: Povolanie / Mt 9, 9
11.07.2003 | Čítanosť(3863)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
25.06.2003 | Čítanosť(1802)
Téma: Bohatstvo / Povolanie
12.06.2003 | Čítanosť(3097)
Lk 5, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2960)
Lk 5, 27-39
12.06.2003 | Čítanosť(2648)
Lk 5, 12-16


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet