19.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Niektorí neopatrní ľudia sa práve darom svojej nábožnosti dali strhnúť do záhuby, lebo chceli robiť viac, než mohli, neuvážili si, aká nepatrná je ich sila, ale správali sa skôr podľa náklonnosti srdca než podľa úsudku.”

~TOMÁŠ KEMPENSKÝ ~

12.09.2003 - Miron
čítanosť4204 reakcie0
(Share 689 2)


Téma: Povýšenie úctyhodného a životodarného kríža / Jn 19,6-11;13-20;25-28a;.30b-35

Myšlienky... 186/2003

AI      Pred pár rokmi som sa prihlásil do korešpondenčného kurzu talianskeho jazyka. Každý mesiac mi poštou došla učebná látka. ktorú si bolo potrebné osvojiť. Prvé lekcie som sa poctivo učil. Neskôr som pre iné povinnosti, ale aj z určitej lenivosti poľavil. Lekcie však ďalej pravidelne prichádzali. Keď došla posledná, ja som bol stále ešte len pri šiestej. Preto som sa schuti zasmial, keď mi poslali certifikát o absolvovaní jazykového kurzu. Doklad som mal, ale vedomosti nie.
      Akosi podobne je to aj s krížom. Kríž je akoby doklad, ktorým sa hlásime ku Kristovi. Nosíme ho na krku, máme ho zavesený v byte. Povýšili sme ho vo svojom živote, no nie vždy sa dávame viesť jeho posolstvom.
KE      Dnešný sviatok nás nabáda, aby sme v živote povýšili kríž nielen ako symbol, ale hlavne ako pravdu, podľa ktorej chceme žiť.
DI      Vieme, že Kristus zomrel na kríži, aby nás spasil. Trpel za nás. Pre naše vykúpenie si zvolil cestu kríža, preto cesta kríža je aj našou cestou. Musíme do istej miery očakávať, že naša cesta bude tvrdá, ak budeme nasledovať Krista. Tieň kríža dopadne na naše životy rovnako, ako dopadol na jeho život.
      Azda sa nám to zdá tvrdé, neprijateľné pre moderného človeka. Ale ani nemusíme veľa uvažovať, aby sme zistili, že obeta a sebazápor sú prítomné v živote. Ak chce človek budovať pekné vzťahy s blížnymi, nikdy sa to nezaobíde bez toho, aby v mnohom nezaprel, nestratil niečo zo seba samého. Kresťan miluje Boha a usiluje sa kráčať životom podľa Božej vôle zjavenej v Písme. Považuje Boha za svoje jediné dobro. Preto sa nebojí prijať bolesť prameniacu zo zriekania tých vecí, vlastností a predstáv, ktoré k Bohu nevedú.
      Dozrievanie pre Boha, dozrievanie pre nebo, je sprevádzané bolesťou. Je to tieň kríža, ktorý dopadá na naše životy. Pre tých, ktorí nemilujú Boha, je táto cesta bláznovstvom. Ale pre tých, ktorí milujú Boha, je táto cesta cestou k nebeskej vlasti.
PAR      Kríž je takto znamením nielen našej viery, ale aj znamením štýlu nášho života.
      Pozrite sa. Zašiel som do banky, aby som si vybral plat. Predo mnou stál pán v stredných rokoch. Chcel zmeniť mince. Mal ich roztriedené ale nespočítané.
      Slečna za okienkom sa ho spýtala: „Koľko korún je to spolu?“
      „Neviem,“ odpovedal ten muž, „veď mi to spočítate.“
      „Nebojíte sa, že vás oklamem?“
      „Nie, nebojím sa. Vidím, že máte na hrudi krížik. To by mala byť dostatočná záruka, aby som vám mohol dôverovať.“
      Tá slečna za okienkom sa veľmi zarazila. Pritom ten muž povedal logickú vec. Ak sa niekto hlási ku Kristovi, musí sa rovnako hlásiť k všetkým hodnotám, ktoré kresťanstvo prináša.
MY      Nuž nebojme sa povýšiť vo svojom živote kríž nielen ako symbol, ale aj ako cestu, po ktorej chceme kráčať k nebu. Nebude to cesta plná rozkoše a pohodlia. Bude to cesta poznačená tieňom kríža, ale cesta plná spravodlivosti, pravdy a svätosti.
ADE      Pozrime sa dnes s dôverou na kríž a prosme o pomoc, aby sme túto svoju cestu zvládli dokonale podľa Božej vôle.

      Inšpirácie - Povýšenie sv. Kríža
20.09.2005 | Čítanosť(2916)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1996)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(15690)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža
12.06.2003 | Čítanosť(2432)
Jn 19, 28-42
12.06.2003 | Čítanosť(2138)
Jn 19, 17-27


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet