10.december 2022

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Život ma presvedčil, že najväčšou ľudskou biedou je pocit opustenosti.”

~MATKA TERÉZIA ~

14.07.2003 - Miron
čítanosť3601 reakcie0
(Share 700 1)


Téma: Svätého slávneho proroka Eliáša / Modlitba

Myšlienky... 161/2003

AI      Žiadny človek neexistuje bez vzťahov. Sú to vzťahy medzi manželmi, medzi rodičmi a deťmi, priateľmi, spolupracovníkmi. Nemôžeme zabudnúť ani na dôležitosť vzťahu k Bohu. Kvalita týchto vzťahov závisí od toho, ako ich pestujeme. Veľký vplyv na kvalitu ľudských vzťahov má hlavne komunikácia, pretože umožňuje väčšie poznanie toho druhého a to dáva vzrast láske.
      Ak si všimneme vzťah k Bohu, vieme, že spôsobom komunikácie je modlitba. Je tak trochu smutné, že príliš veľa súčastných kresťanov skôr tuší než by zažila silu a požehnanie modlitby.
KE      Skúsme sa dnes otvoriť pre modlitbu. O to skôr, že v dnešný sviatok proroka Eliáša si pripomíname, ako jeho modlitba usvedčila baalových kňazov a tých, ktorí uverili falošnému božstvu, z modloslužby.
DI      Aby sme boli schopní objaviť modlitbu ako spôsob komunikácie s Bohom, musíme hneď na začiatku odstrániť jednu prekážku. Tou prekážkou je nesprávne chápanie modlitby. Berieme ju ako príkaz, ktorý je potrebné splniť. A tak ráno a večer recitujeme modlitby a sme radi, keď ich skončíme, lebo je potrebné ponáhľať sa do práce alebo ísť spať. Takto chápaná a konaná modlitba sa nikdy nestane komunikáciou s Bohom. Stačí akurát tak na umlčanie výčitiek svedomia, ale nie na budovanie vzťahu s Bohom.
      Dvaja muži išli pracovať na záhradu. Vyplievali burinu z hriadok. Ten prvý sa vrátil šťastný, uvoľnený a v dobrej nálade. Ten druhý zasa nervózny a zlostný. Prečo? Toho prvého práca v záhrade bavila, nebral ju ako povinnosť. Doslova sa tešil, ako pekne rastie zelenina. Ten druhý nemal rád práce v záhrade. Radšej by ležal pod autom a niečo opravoval.
      Do modlitby sa musíme najprv zamilovať. Musíme naučiť svoje srdce milovať komunikáciu s Bohom. Potom veľmi rýchlo sa naučíme dobre modliť a táto modlitba sa pre nás stane zdrojom posily, útechy, rady a mnohokrát i riešením našich problémov.
PAR      Vypočujte si svedectvo jedného kňaza. „Bolo to v roku 1990. Bol som pozvaný do francúzskeho mesta Paray-le-Monial. Je to miesto zjavenia Božského Srdca svätej Margite Márií Alacoque. Je tam v súčasnosti aktívne moderné katolícke stredisko.
Ľudia z francúzskych, ale i inokrajných farností si tam chodia prehlbovať svoj vzťah ku Kristovi. Jednou z originalít je monštrancia metrového priemeru, v ktorej je eucharistický Kristus. Je vystavená od rána do večera na lúke, neďaleko hlavného stanu, kde boli každý deň prednášky o duchovnom živote a autentické svedectvá. Pod Eucharistiou bola mariánska ikona. Prekvapujúco tam bolo vždy 20-30 ľudí, ktorí sa tam v rôznych polohách modlili.
      Raz bola v hlavnom stane alelujová nálada. Veľa ľudí malo nad hlavami mávajúce ruky a tak vyjadrovali svoje nadšenie. Mne sa to nechcelo napodobňovať. Mal som v sebe smútok, a pretvarovať sa ma nebaví.
      Išiel som sa teda modliť. Kľakol som si na zem. Hlavu celkom na zem. Rozhodol som sa modliť dovtedy, pokým nepocítim radosť. Začal som opakovať jednu vetu, ktorá mi napadla. Z mystiky som si zapamätal, že jedna veta, opakovaná veľa ráz s vrúcnosťou naberá na sile. Veta znela: „Pane, Ježišu Kriste, naplň ma svojou radosťou.“ Opakoval som ju asi pol hodiny. Nič sa nedialo. Išiel som ďalej. Prešli ďalšie minúty a nič zvláštne som nepocítil. No neodradilo ma to. „Pane, Ježišu Kriste, naplň ma svojou radosťou.“ Za nejaký čas ponárania sa do hlbších poschodí svojho vnútra sa začalo diať niečo, čo mi znemožnilo ďalej sa modliť. Akoby sa mi tam pootvorili dvierka, a cez ne začala prúdiť nepredstaviteľná gigantická RADOSŤ. Ak by som sa neprestal modliť, asi by mi „roztrhalo“ telo i dušu. Potom som zistil, že som takto strávil asi hodinu a pol, kým to prešlo.“
      Tento kňaz ďalej dodáva: „Tí, čo Krista opúšťajú, asi nikdy nič podobné nezažili. Stačil by jediný zážitok pochádzajúci z hĺbkovej modlitby a človek by vedel, kto je Boh a kde treba ísť po povzbudenie.“ (Veľké jubileum, jún 1997, s. 50.)
MY      Mohli by sme uviesť ďalšie stovky rôznych svedectiev, ktoré hovoria o sile a požehnaní modlitby. Ale to azda nie je potrebné. Nepotrebujeme totiž presvedčovanie o potrebe modlitby, ale skôr povzbudenie, aby sa do modlitby zamilovali a starostlivo ju pestovali.
ADE      Žiadny človek nežije bez vzťahov. Ak chceme budovať svoj vzťah s Bohom, prijmime dnešné povzbudenie k pestovaniu modlitby, ktorá dáva rýchly rast a kvalitu tomuto vzťahu.
11.07.2003 | Čítanosť(3942)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
22.04.2004 | Čítanosť(3258)
Téma: Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(3089)
Modlitba - prosebná
27.06.2003 | Čítanosť(3072)
Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2994)
Modlitba orodovania


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet