21.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Veľké veci skutočnosti sú venované iba tým dušiam, ktoré sa modlia.”

~PETER WUST~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2255 reakcie0
(Share 600 1)


Téma: Bdelosť / Ľahostajnosť / Pôst

Myšlienky... 67/2003

      Pred pár dňami som sa rozprával s jedným vysokoškolákom. Keď som sa ho spýtal, ako mu ide štúdium, tak mi s úsmevom povedal: „Práve dnes som vyletel z jednej skúšky.“ Zrejme som sa musel zatváriť takým spôsobom, že uznal za vhodné dodať: „Nič sa nedeje. Bude ďalší termín.“
      „Bude ďalší termín“ – tento študent nebral svoj neúspech tragicky, lebo vedel, že má ešte ďalšiu šancu. A možno aj práve preto azda nebol pri príprave príliš dôsledný a možno to bola aj súčasť akejsi študentskej taktiky na rozloženie si skúšok. Veď „bude ďalší termín“. Horšie je, ak sa takéto zmýšľanie votrie to života. Je ľahké naučiť sa premrhať čas, rôzne šance, ktoré sa objavia v priebehu dňa, príležitosti, kedy môžeme urobiť niečo dobré. Je ľahké osvojiť si ľahkovážny postoj, ktorý odkladá realizáciu rôznych životných výziev so slovami: „Veď aj zajtra je deň...“ Študent však vie, že nakoniec príde skúška, ktorá je posledná. Ak ju nezvládne, končí štúdium. Vtedy zmizne všetka ľahostajnosť a začína drina, lebo vie, že ďalšia šanca už nebude. Tento moment však v živote chýba. Vieme síce, že náš pozemský život raz skončí, ale žijeme vždy s akousi istotou, že zajtrajšok ešte príde... Preto často doň vkladáme to, čo by sme mohli urobiť dnes.
      Pôstne obdobie môže byť časom, kedy sa môžeme popasovať s touto ľahkovážnosťou. Jeden starší kňaz mi dal ešte ako bohoslovcovi takúto radu: „Keď raz budeš slúžiť svätú liturgiu, slúž ju tak, ako by to bola tvoja posledná liturgia v živote.“ Spomienka na túto radu mi mnohokrát pomohla pri svätej liturgii, zvlášť vo chvíľach, keď som pociťoval únavu alebo keď sa ma zmocňovala roztržitosť z dôvodu nahromadenia rôznych povinností. Ak však túto radu trochu pozmeníme hľadajú prostriedok na dobré prežitie tohtoročného pôstu, tak bude znieť asi takto: „Preži tento pôst, akoby to bol tvoj posledný pôst v živote.“ A ak si budeme túto radu často pripomínať, tak potom určite v tomto čase premôžeme pokušenie ľahostajnosti, ktorá chce všetko – i to, čo je dôležité pre dušu – presunúť radšej na zajtra.
25.06.2003 | Čítanosť(1625)
Téma: Bdelosť / Múdrosť


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet