20.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Viacej požehnania je v dávaní ako v dostávaní – motto milosrdných a boxerov.

~Harold Pinter~

20.06.2003 -
čítanosť1202 reakcie0
(Share 367 0)


Téma: Lk 11, 1-13

Kartotéka

Chytiť Boha za srdce
DUŠAN BERTA

      Yves Villedieu v jednej svojej prednáške o živote v Duchu Svätom spomína sv. Gertrúdu, ktorá sa pri zjavení Pána Ježiša pýtala, čo mu z jej strany spôsobuje najväčšiu bolesť. Pán Ježiš odpovedal: „Najväčšiu bolesť mi spôsobuje to, keď mi prestávaš dôverovať.”
      Často uvažujeme, ako sa máme modliť, a túžime sa to naučiť tak ako apoštoli z evanjelia. Máme už určité skúsenosti s modlitbou, a predsa sa nám občas zdá, akoby sme sa modliť nevedeli, alebo konštatujeme, že sa asi modlíme zle, keď naše modlitby nie sú vypočuté. To prvé, v čom sa opäť potrebujeme ubezpečiť je, že Boh vypočúva každú modlitbu, aj keď niekedy odpovedá na ňu inak, než očakávame. Vždy je to však pre nás a pre naše dobro to najlepšie, čo nám vo svojej láske a múdrej prozreteľnosti môže dať. Problémom teda nie je nevypočutie modlitby, či ľahostajnosť Boha k našim potrebám. Tým skutočným problémom je nedostatok našej dôvery v jeho dobrotu. Veľakrát sa nám totiž nepozdáva spôsob, akým nám chce pomôcť, a tak je nám ťažko uveriť, že tým „jeho spôsobom” to môže s nami dopadnúť dobre. Veľmi výstižne o tom hovorí nasledujúci príbeh.
      Istý turista sa pri výstupe na vrchol hory pošmykol a strmou skalnou stenou sa rúti dolu. Pritom sa mu podarí zachytiť konára malého stromu. Nebo nad ním, 300 m skala pod ním, a jemu je jasné, že sa dlho neudrží. Vtedy si na niečo spomenie: „Bože!” - vykríkne zo všetkých síl. A odpoveďou je mu iba ticho. „Bože,” - zvolá znova - „ak existuješ, tak ma zachráň a ja v teba uverím. Dokonca budem k tejto viere viesť aj ostatných!” A opäť žiadna odpoveď. Skoro sa od strachu pustil, keď začul, ako sa kaňonom rozlieha mohutný hlas Boha: „To hovorí každý, keď je v koncoch.” „To nie, Bože, ja nie som ako tí druhí. Veď už som vlastne veriť začal, hneď, ako som na vlastné uši počul tvoj hlas. Sleduješ? Teraz ti už len stačí zachrániť ma a ja budem zvelebovať tvoje meno.” „Dobre” - ozve sa hlas - „zachránim ťa, ale musíš sa pustiť!” „Mám sa pustiť?!” - vykríkne rozčúlene úbožiak - „Myslíš si, že som blázon, alebo čo?”
      Dôvera je teda to, čo chýba našim modlitbám. „Boh má otcovské srdce a my môžeme zaručene dostať od neho všetko, čo potrebujeme, ak ho vieme chytiť za srdce,” - to je tajomstvo cesty duchovného detstva sv. Terezky z Lisieux. Čo znamená „chytiť” Boha za srdce, vysvetľuje jej takmer jediný duchovný učiteľ, sv. Ján z Kríža: „Boh si natoľko cení nádej duše, ktorá sa k nemu neprestajne utieka a spolieha sa iba na neho, že možno právom povedať, že duša dosiahne všetko, v čo dúfa.”
      Chyťme Boha za srdce našou dôverou a on našu nádej nesklame!
10.10.2003 | Čítanosť(2325)
Téma: Lk 11, 5-8
12.06.2003 | Čítanosť(3684)
Lk 11, 14-26
12.06.2003 | Čítanosť(3581)
Lk 11, 5-13
12.06.2003 | Čítanosť(3563)
Lk 11, 27-36


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet