1.júl 2022

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Niekedy som si predstavoval, že som to ja, ktorý prijíma svätý chlieb a živí sa ním. Teraz vidím, že je to práve on, ktorý sa ma zmocňuje a priťahuje k sebe. Ja ho nestrávim, on musí stráviť mňa.”

~PIERRE TEILHARD DE CHARDIN~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1994 reakcie0
(Share 387 0)


Téma: Život / Život podľa Božej vôle / Mt 7, 21-27

Myšlienky... 107/2000

AI       Zaiste každý z vás vie, čo je to defekt. Motoristi ho zvlášť nemajú radi, pretože im znemožňuje pokračovať v ceste. Defekt je diera v pneumatike. Vzduch unikne a pneumatika spľaskne. Auto to ťahá do boku. Múdry vodič hneď zastane, lebo vie, že ak by pokračoval v jazde s prázdnou pneumatikou, za chvíľu by ju úplne zničil.
       Každé stretnutie s Bohom nás upozorňuje na defekty duchovného života, ktoré nás ťahajú do rôznych strán, len nie k Bohu. Múdry vodič zastane, keď má defekt. Múdry kresťan urobí podobne, keď pocíti, že odbočil z správneho smeru.
KE       Ježiš nám dáva návod ako ďalej. Ponúka nám svoje slová, aby sme sa mohli zorientovať. Hovorí: „ Nie každý, kto mi hovorí: Pane, pane, vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, čo plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach.“
DI       Azda dobre nechápeme, čo znamená žiť podľa Božej vôle. Možno si myslíme, že to znamená zúčastňovať sa v prikázané dni na sv. liturgii, pravidelne sa modliť, dodržiavať pôst, raz za čas sa vyspovedať. Áno, toto všetko je dobré a potrebné, ale ak za tým nestojí úsilie v každej chvíli života povedať Bohu „áno“, potom je to iba prázdny postoj, ktorý Ježiš odsudzoval u farizejov. Príkladom je nám Presvätá Bohorodička, ktorá v celom svojom živote, vytrvalo plnila Božiu vôľu.
PAR       Je veľmi dôležité raz a navždy sa rozhodnúť, či chcem žiť s Bohom alebo bez Neho. Nedá sa hovoriť, že žijem s Bohom, pričom moje skutky hovoria o opaku. Najväčším nebezpečenstvom pre cirkev je kresťan, ktorý vydáva zlý príklad. A okolo seba môžeme vidieť veľa príkladov, ktoré svedčia o neprijatí Boha.
       Motorista, ktorý ma defekt a nezastane, zničí pneumatiku, ale môže tiež havarovať, lebo len ťažko môže ovládnuť svoje auto.
       Kresťan, ktorý odbočil zo správnej cesty k Bohu, zaručene urobí ešte viac škody. Pozrite sa. Jeden muž dostal duchovný defekt. Začal mu viac chutiť alkohol. Namiesto toho, aby sa spamätal, pil stále viac a viac. A čo sa stalo? Odbočil veľmi od Boha a zranil veľa ľudí. Opovážil sa rúhavo posmievať sa Bohu, začal zanedbávať chrám. Zarmucoval všetkých, ktorí ho mali radi. V jednom okamihu začal biť svoju ženu i deti, hoci k tomu nemal žiaden dôvod.
       Tu netreba veľa hovoriť. Veľmi dobre cítite, čo znamená dobočiť zo správnej cesty k Bohu.
MY       To, že sa oplatí ísť po úzkej ceste, plniac vôľu Božiu, pochopil iný muž. Vypočujme si jeho skúsenosť: “Vždy som sa považoval za dobrého kresťana. Napomenutia do života, ktoré som počul v kázni alebo čítal v biblii sa ma nikdy nedotkli. Myslel som si, že je to určené pre tých horších odo mňa. Až raz som začul v kázni takúto myšlienku: „Prejdite si svoj život a porozmýšľajte, ako by hodnotil Ježiš.“ Urobil som to a bol som zhrozený. Pri podrobnom preskúmaní rozličných životných situácií som si uvedomil, koľko neverností a zrád som sa voči Bohu dopustil. Ja, ktorý som sa považoval za dobrého kresťana. Stálo predo mnou rozhodnutie: Ako ďalej? Rozhodol som sa pre Boha. Nebolo to ľahké. Stále som sa pýtal: Páčilo by sa to Bohu, čo robíš, alebo čo chceš urobiť? Čo chce od teba Boh? A tak som sa často vzdával svojej vôle, len aby som urobil miesto pre Božiu vôľu. Stálo to zato.
       Prestal som chodiť do krčmy. Prinieslo mi to posmech zo strany priateľov, ale ja som tým našiel voľný čas na sv. liturgiu.
       Znovu som sa stal terčom posmechu, keď som začal pravidelne chodiť na sv. prijímanie. Ale získal som neuveriteľný pokoj v duši.
       Nepochopený som ostal aj vtedy, keď som sa rozhodol prestať s rozprávaním o chybách blížnych. Vraj som nespoločenský človek. Ale odvtedy mám oveľa viac priateľov a ľudí, ktorí mi dôverujú.
       Moje manželstvo, predtým dobré, stalo sa vynikajúcim. Deti doteraz akoby tvrdohlavé a neposlušné, dajú odrazu na moje slovo.
       Toto všetko sa mi zdá ako zázrak. A to len preto, že som sa usiloval dať v každej chvíli prednosť Božej vôli pred svojou.
ADE       Defekt znemožňuje pokračovať v ceste. Odhaľme teda svoje duchovné defekty hlbokým spytovaním si svedomia. Len keď si uvedomíme svoje nevernosti voči Bohu, budeme môcť skutočne zosúladiť svoj život s jeho vôľou. Amen.
27.05.2011 | Čítanosť(4894)
Téma: Istota / Človek / Život
04.08.2004 | Čítanosť(1953)
Téma: Životná príležitosť
12.06.2003 | Čítanosť(4677)
Mt 7, 1-12
12.06.2003 | Čítanosť(4052)
Mt 7, 13-29
26.06.2003 | Čítanosť(3402)
Život – zmysel života


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet