5.február 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Panenstvo udržiava v Cirkvi živé vedomie tajomstva manželstva a chráni ho pre akýmkoľvek znehodnotením a ochudobnením. Tým, že robí srdce človeka osobitným spôsobom voľným... panenstvo svedčí o tom, že Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť sú tou vzácnou perlou, ktorá je najžiadanejšia a najhodnotnejšia, ktorú má človek hľadať ako jedinú konečnú hodnotu. Preto Cirkev v celých dejinách vždy bránila prvenstvo tejto charizmy vo vzťahu k charizme manželstva vzhľadom na jeho osobitnú väzbu na Božie kráľovstvo.Hoci sa panenský človek vzdáva fyzickej plodnosti, bude duševne plodným a stane sa otcom i matkou mnohým a bude spolupracovať pri budovaní rodín podľa Božieho ustanovenia.

~Ján Pavol II. ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť616 reakcie0
(Share 265 0)


Rim 2,28 – 3,18

Príhovor

      Jeden spolubrat ma pozval na posviacku nového chrámu. Pozvanie som prijal. Cestou som prechádzal cez mnohé dediny. Vo väčšine z nich boli práve bohoslužby. Zabolelo ma, keď som takmer pri každom chráme videl ľudí, ako stoja okolo chrámu, debatujú a fajčia, zaiste si mysliac, že to úplne stačí k splneniu si „nedeľnej povinnosti“. Ale to už je formalizmus najhrubšieho zrna.
      Kresťanstvo nie je založené na formalizme, na predstieraní niečoho, čo jednoducho v srdci nie je. Sv. Pavol na to upozorňuje takto: „Židom nie je ten, kto je ním navonok, ani obriezkou nie je tá, ktorú vidieť na tele, ale Židom je ten, kto je ním vo vnútri, a obriezkou je obriezka srdca v duchu, nie podľa litery.“(Rim 2, 28)
      Ako sa teda máme chrániť, aby sme nepodľahli formalizmu v duchovnom živote? Jednu z mnohých rád nám dáva verš z 50. žalmu:“... svoj hriech mám stále pred sebou...“ Kto správne a často premýšľa o hriechu, veľa sa naučí. Mysľou mu prejdú základné kresťanské pravdy: otázka dobra a zla, Božia láska, život a vykupiteľské dielo Ježiša Krista, spoznanie vlastných síl i potreba Božej milosti a modlitby.
      Mať svoj hriech pred sebou - to nie je nejaké sadistické mučenie duše, ale cesta, ktorá nás vedie k potrebe pokánia, cesta, ktorá ukazuje našu závislosť na Božom milosrdenstve, cesta, ktorá nám dáva spoznať odpúšťajúcu Božiu lásku. Či to všetko nevyháňa formalizmus, ktorý sa chce zahniezdiť v našom srdci?
      Prijmime teda dnešné poučenie Svätého písma, aby v nás nikdy nechýbalo úsilie o vnútornú i vonkajšiu pravdivosť života. Amen.
20.06.2003 | Čítanosť(795)
Rim 1,28 - 2,9
12.06.2003 | Čítanosť(1898)
Rim 2, 12-29
12.06.2003 | Čítanosť(1738)
Rim 2, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(1737)
Rim 3, 1-20


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet