5.február 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Otčenáš obsahuje všetky prosby, ktoré sú možné. Nie je mysliteľné, aby naša modlitba nebola v ňom obsiahnutá. Je nemožné, aby sme ho pozorne, slovo za slovom, vyslovovali a aby v nás nedošlo k možno celkom nepatrnej, ale skutočnej zmene.

~Simone Weilová ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1136 reakcie0
(Share 321 0)


Streda po 15. nedeli po ZSD / Mk 7, 14- 24a

Príhovor

      Filozof sa rozprával so zametačom ulíc:
       „Mám s tebou súcit. Máš ťažkú a špinavú prácu.“ Zametač odpovedal:
       „Ďakujem. Povedzte mi, akú prácu vykonávate vy?“
       „Ja študujem ľudského ducha, jeho konanie a túžby,“ odpovedal filozof .
      Tu sa zametač pobral do svojej práce a s úsmevom povedal: „Ja tiež mám s vami súcit.“(K. Wojtowicz, O kázni a dáždnikoch, s.ll8)
      Toto vtipné rozprávanie potvrdzuje poučenie z dnešného evanjelia. Židia mali veľa prepisov, ktoré určovali, čo poškvrňuje človeka. K poškvrneniu dochádzalo viac menej dvoma spôsobmi: dotykom, keď sa niekto dotkol mŕtvoly či chorého alebo jedlom, ak zjedol niečo nedovolené. Toto poškvrnenie robilo človeka rituálne nečistým, preto musel vykonať očisťovacie obrady. Išlo tu teda o určité fyzikálno-hygienické chápanie poškvrnenia. V myslení Židov však malo veľký duchovný rozmer.
      Kristus však toto všetko uvádza na pravú mieru. Niet hriechu ani na ľudskom tele, ani mimo neho, nie je ani v neumytých rukách. Hriech môže byť len v ľudskom srdci, ktoré pohŕda Božím alebo cirkevným príkazom.
      Kristus vypočítava dvanásť prejavov zlého srdca. Táto vnútorná zloba srdca sa prejavuje navonok v podobe hriešnych myšlienok, slov a skutkov.
      Treba preto skúmať svoje srdce, poznávať sa a vyhlásiť neúprosný boj každej jednej zlobe, ktorú v ňom nájdeme. Tento boj sa vedie tak, že sa usiluje o pestovanie čnosti, ktorá je opakom poznanej zloby. A toto všetko za podpory sviatostného života, modlitby a pôstu. Amen.

      Týždeň po 15. nedeli po ZSD

12.06.2003 | Čítanosť(2862)
Mk 7, 24-30
12.06.2003 | Čítanosť(2613)
Mk 7, 14-23
12.06.2003 | Čítanosť(2287)
Mk 7, 1-13


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet