5.február 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „V rozhovore o otázkach morálky a viery nemožno byť nezávislým katolíkom... Takáto falošná nezávislosť znamená opustenie Kristovej cesty.”

~SV. JOSEMARÍA ESCRIVÁ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1083 reakcie0
(Share 278 0)


Mk 2, 18-22

Príhovor

      Jedna babka bývala sama v svojom dome. Dcéry sa povydávali do okolitých dedín. Trápilo ich, že mama býva sama a tak na ňu naliehali, aby sa k ním presťahovala. Babka najprv nechcela ani počuť, ale po rokoch, keď čoraz viac pociťovala slabosť staroby, rozhodla sa. Predala dom a presťahovala sa k jednej z dcér. Po dvoch mesiacoch sa išla pozrieť na svoj bývalý dom. Keď sa vrátila, povedala dcére: „To je zaujímavé. Všetko ostalo tak ako predtým. A predsa je tam cítiť nový život.“ Nový obyvatelia domu vniesli do neho niečo nové, nový život.
      Niečo podobné sa dialo v začiatkoch Cirkvi. Hoci Cirkev prijala od synagógy všetky sväté knihy, mnohé sviatky i veľa pomôcok zbožnosti ako napríklad púte, pôsty, modlitby, predsa si bola vedomá nového života, ktorý vychádzal z prijatia Krista. A tento nový život vstúpil do týchto starých foriem a oživil ich.
      Táto novosť nie je výsledkom nejakého prikázania alebo nariadenia. Vychádza z kresťanov, ktorí sa nechávajú viesť Svätým Duchom. Preto každá generácia vždy nanovo vnáša -tento nový život do „mŕtvych“ foriem, ktoré prijíma ako dedičstvo od predkov. Ak to nedokáže, potom sa stane iba správcom starých tradícií, ktoré sú skôr na obtiaž než na povzbudenie človeka súčasnosti.
      Tak je to napríklad i s zdržanlivosťou od mäsa v piatok. Ak sa dodržiava len ako príkaz, ako niečo, čo sa musí, tak je to taká „mŕtva“ forma. Ale ak nás táto zdržanlivosť privádza k uvažovaniu nad Kristovým utrpením a nabáda nás k pokániu, potom je to znak nového života, ktorý dáva Svätý Duch. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(3340)
Mk 2, 1-12
12.06.2003 | Čítanosť(3290)
Mk 2, 18-28
12.06.2003 | Čítanosť(2944)
Mk 2, 13-17


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet