Autor:
 
Téma: Jn 5, 6

Archív

Ježiš tomuto človeku kladie otázku: „Chceš byt' zdravý?" Čo by ste čakali, že muž odpovie? Namiesto nadšeného „áno" začne uvádzať dôvody, výhovorky, prečo zdravý byt' nemôže.
Ježiš sa tohto muža spýta na jeho túžby, a on začne hovoriť o svojich problémoch. Zdá sa, že toto je práve to, čo odlišuje optimistu od pesimistu. Optimista aj v problémoch vidí možnosti, pesimista však v možnostiach vidí problémy. Jeden vidí príležitosti, druhý prekážky.
My ľudia radi hovoríme o problémoch. Najradšej o problémoch tých druhých, pretože dnes ten, kto je schopný kritizovať, je považovaný za inteligentného. O svojich starostiach hovoríme už menej, ale predsa, pretože potom máme pocit, že tým sme niečo urobili na ich vyriešenie.
Hovoriť o problémoch ešte neznamená vyriešiť ich. Naopak, často potom už nevidíme nič iné a problémy sa nám zdajú neprekonateľné. Ale tie sa dajú zvládnuť, ak máte nejakú víziu, nejaké túžby, nejaký sen. Žiaľ, jedinou túžbou mnohých je, aby boli bez problémov. Ale to nie je reálna túžba, to je chiméra.
Hovorme dnes s Ježišom o svojich túžbach, snoch, predstavách a potom uvidíme príležitosť i v problémoch, s ktorými sa stretávame na každodennej ceste života.


© Miron Keruľ-Kmec ~ www.homily-service.sk