Autor:
 
Téma: Mt 5, 37

Archív

      Tento text patrí do širšej súvislosti o prísahe. Prísaha z tohto dôvodu bývala pre ľudí, ktorí brali Bibliu vážne, zásadným problémom. Veď Ježiš nielenže hovorí „neprisahajte krivo", ale dokonca „neprisahajte vôbec". Ani na nebo, ani na zem, ani na Jeruzalem, ani na svoju hlavu. Veď nič z toho nie je vo vašich rukách - dokonca ani vaša hlava. Nič z toho teda nemôže byť zárukou vašich slov. Pôvodne prísaha znamenala sľub Bohu. Neskôr to, na čo sa prisahalo, malo spravidla zástupnú hodnotu. Pre učeníka však znie príkaz jednoznačne: Vaše slovo má byť: áno - áno, alebo nie - nie!
      Slovo učeníka má byť teda jednoznačné a má mať takú váhu ako slovo Pánovo. Nemá byť prázdne. Pán teda vôbec nepočíta s modernou infláciou slov alebo s našou bežnou výhovorkou: ušlo mi to, ja som to tak nemyslel. Učeník žije v pravde a z pravdy, a preto nemôže inak, než hovoriť pravdu. A čo je navyše, pochádza od zlého.
      Pravda sa však má hovoriť vždy, pretože lož rozbíja vzťahy a spoločenstvo. Nieto však pravdy tam, kde nieto lásky. Preto niekedy môže pravde viac prospieť naše mlčanie, než síce pravdivé, ale nevhodné slovo.
      Kresťan má byť spoľahlivý nie preto, že je taký dobrý, ale preto, že jeho Pán je dobrý, spoľahlivý a verný. Ak žijeme s ním, v jeho nasledovaní, žijeme v pravde a on je garantom našich slov i nás samotných. Preto musí naše slovo stačiť a má byť jasné ako slovo nášho Pána.


© Miron Keruľ-Kmec ~ www.homily-service.sk