26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Aby si bol krásny, zastav sa: jednu minútu pred zrkadlom, päť minút pred svojou dušou, pätnásť minút pred Bohom...”

~MICHEL QUOIST~

25.06.2003 -
čítanosť674 reakcie0
(Share 178 0)


Téma: Kresťanstvo

Príklad č.878
(Zdroj: Anton Hlinka, Ozvena Slova 4, Vydavateľstvo Alfa, Bratislava 1993, s. 13. )

      V knihe Strom života od Louisa de Wohla sa uvádza táto epizóda:
      Keď vypukla vojna medzi dvoma kandidátmi o cisársky trón Rímskej ríše, otec cisára Konštantína Veľkého, Konštancius, veliteľ rímskych severných vojsk v Trevíri, na hranici medzi Galiou a Germaniou, skôr ako by zaujal stanovisko, chcel sa presvedčiť o spoľahlivosti dôstojníkov a legionárov. Dal ich nastúpiť a zavelil: „Kto je kresťan, nech predstúpi!“ Vtedy vystúpila z radu pozoruhodná časť legionárov, ale i mnoho dôstojníkov. Bol to prejav veľkej odvahy, lebo všetci mali ešte v pamäti jedno z najkrvavejších prenasledovaní kresťanov – za cisára Diokleciána.
      Po chvíli Konštancius znova zavelil: „Kto je kresťan, nech predstúpi!“ A opäť niektorí urobili krok vpred. V tábore zavládlo hrobové ticho a nik sa ani nepohol. Všetci s napätím čakali, čo prísny, ale spravodlivý veliteľ urobí.
      Po dlhšej prestávke Konštancius vytiahol papyrus so zoznamom kresťanov a začal čítať mená dôstojníkov, počnúc najvyššou šaržou: „Quintus Fabius, ty si kresťan a nemal si odvahu priznať sa. Si degradovaný! Ty budeš schopný zradiť Rím, lebo si bol schopný zradiť svojho Boha. Július Naso, ty budeš raz schopný zradiť Rím, ako si schopný zradiť svojho Boha. Si degradovaný! Marcus Fulvius, ty si schopný zradiť Rím, ako si zradil svojho Boha. Si degradovaný!“
      A tak Konštancius postupne vylúčil z armády všetkých dezertérov viery medzi dôstojníkmi a vyhlásil, že dôveruje kresťanským dôstojníkom a vojakom, lebo vedeli byť za každú cenu verní svojmu presvedčeniu. Uvedomil si, že kresťanstvo je novým významným faktorom, s ktorým treba počítať, o ktorý sa treba oprieť, na ktorom možno stavať. S takto zjednoteným a vnútorne solidárnym vojskom mohol jeho syn Konštantín podniknúť cestu do Talianska a vybojovať si cisársku korunu. Pred rozhodujúcou bitkou na milvijskom moste videl podľa legendy kríž a počul hlas: V tomto znaku zvíťazíš! A zvíťazil. Pod týmto znakom. Tak sa začala nová, kresťanská éra Ríma, Európy a sveta.
27.05.2011 | Čítanosť(3779)
Téma: Kresťanstvo
05.02.2010 | Čítanosť(2717)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo /
30.12.2004 | Čítanosť(1969)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo
18.01.2010 | Čítanosť(1669)
Kresťanstvo


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet