16.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Nie je pre niektorých kresťanov nebezpečné, keď príliš veľa rozprávajú o tom, čo nežijú, alebo majú teórie nepodložené skúsenosťou? Vyjadrujú skôr to, čo majú v hlave, než to, čo majú v srdci.”

~JEAN VANIER~

25.06.2003 -
čítanosť551 reakcie0
(Share 151 0)


Téma: Kresťanstvo

Príklad č.853
(Zdroj: Katolícke noviny č. 47/1998, s. 12. )

      Jeden mladý kráľ mal dve vášne: diamanty a kone. Raz mu podomový obchodník ponúkol cenný diadém. Kráľ ho chcel kúpiť, no pomyslel si: „Dolu v dedine býva Žid, ktorý sa drahokamom rozumie, poradím sa s ním!“ Žid vyhlásil: „Kráľu nekupuj! V meste nájdeš lepšie diadémy za výhodnejšiu cenu.“ Obchodník odišiel naprázdno a bystrého Žida kráľ odmenil niekoľkými drobnými mincami. Po čase iný obchodník ponúkal kráľovi koňa. Keď si ho Žid prezrel, povedal kráľovi: „Radím ti, nekupuj tohto koňa. Je divoký, zhodí ťa a poraní!“ Kráľ si dal povedal a Židovi dal opäť nepatrnú odmenu.
      Keď mladý kráľ dospieval, začal sa nad sebou zamýšľať: „Kto vlastne som?“ Znovu sa poradil so Židom, ktorý mu povedal: „Ty nie si kráľ, ale syn obyčajnej slúžky!“ Kráľ sa urazil a nechal starého Žida uväzniť. Večer sa sťažoval mame: „Predstav si, mňa, človeka s kráľovskou krvou nazval starý Žid synom slúžky!“ Vtedy sa matka priznala: „Pred rokmi som porodila syna. Všetci sme sa tešili. Ale po štyroch dňoch náš synček zomrel. Spomenula som si však na slúžku dolu v dedine. V ten istý deň aj ona porodila syna. Keďže ho nevládala uživiť, požiadala som ju, aby mu chlapca darovala. Syn môj, to dieťa si ty!“
      Mladý kráľ okamžite prepustil starého Žida z väznice a spýtal sa ho: „Odkiaľ si vedel, že nie som kráľovskej krvi?“ Na to Žid trochu zdržanlivo, ale predsa dôrazne povedal: „Pamätáš sa, ako som ťa odradil od kúpy drahokamu a divokého koňa? Odmenil si ma troma bezcennými medenými mincami. Vtedy som spoznal, že nie si naozajstný kráľ. Skutočný kráľ veľkodušne dáva! Skutočný kráľ kráľovský dáva...“
      Tento príbeh ukazuje, akého kráľa uctievajú kresťania v Ježišovi z Nazareta. Dal všetko, aj seba samého. Od jasiel až po kríž nežil pre seba, ale pre druhých, lebo skutočný kráľ kráľovský dáva... Odvtedy je kresťanstvo nielen súborom povinností, ale predovšetkým darom. Kresťania sú kráľovsky obdarovaní láskou, zmyslom života, svetlom a nádejou. Kto žije vo vedomí, že Boží kráľovský dar robí jeho vlastný, malý život bohatším, nebude váhať kráľovsky obdarúvať potom aj iných.
27.05.2011 | Čítanosť(3681)
Téma: Kresťanstvo
05.02.2010 | Čítanosť(2593)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo /
30.12.2004 | Čítanosť(1882)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo
18.01.2010 | Čítanosť(1554)
Kresťanstvo


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet