16.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Aby pýcha mohla vidieť svoje chyby, je potrebná porážka a zničenie všetkých istôt.”

~CARLO CARRETTO~

25.06.2003 -
čítanosť573 reakcie0
(Share 173 0)


Téma: Kresťanstvo

Príklad č.840

      Americký prezident James Knox vo svojom posolstve Kongresu z 5. decembra 1848 oficiálne potvrdil výskyt zlata v Kalifornii. Táto správa o náleze zlata na rieke Sacramento vyvolala v americkej spoločnosti „zlatú horúčku“. Desaťtisíce dobrodruhov a zlatokopov prichádzali k rieke hľadať zlato. Z tohto obdobia sa zachoval aj nasledujúci príbeh: Medzi hľadajúcimi zlata a rýchleho zbohatnutia sa nachádzal aj muž, ktorý vôbec nepasoval do toho drsného prostredia. Bol úctivý, pomáhal iným a neopíjal sa. Často sa zdôveroval svojim kolegom, že sníva o takom svete, kde by vzájomná úcta, pravda a bratstvo boli základnými vzťahmi medzi ľuďmi. Všetci na neho pozerali s ľahkou iróniou.
      Za nejaký čas prišiel medzi túto skupinu zlatokopov nový muž, tak isto hľadať zlato. Kohosi napadlo, že ho využijú na to, aby si vystrelili zo „snilka“, ktorý sníval o krajšom svete. Raz večer, po práci – všetko to bolo narežírované – začali rozprávať o svojich cestách. Zvlášť farbisto rozprávali o spoločnosti ľudí žijúcich na púšti: „vzájomná úcta, pravda a bratstvo sú fundamentom ich života“, ukončili svoje rozprávanie. Všetci čakali na reakciu „snilka“. Ten sa hneď opýtal, kde sa nachádza takéto miesto, zbalil sa a odišiel. Ostatní muži do rána pili a zabávali sa na tom, ako sa im žart vydaril. Nasledujúci deň ľutovali naivného muža, ktorý išiel hľadať lepší svet, ktorý nikde neexistuje. Za krátko všetci na neho zabudli.
      Prešlo niekoľko rokov. Stalo sa, že jeden z tej skupiny zlatokopov prechádzal sám cez púšť a zablúdil. Hladný a vyčerpaný si spomenul na človeka, ktorého kedysi, spolu s ostatnými kumpánmi, poslal zo žartu na toto hrozné miesto... Za niekoľko dní, keď už ležal úplne vysilený, objavila ho skupina dobrých ľudí a zaniesla ho do dediny, ktorá ležala uprostred púšte. Dedina bola nezvyčajne pekná a ľudia úctiví, šťastní a pohostinní. Po istom čase sa zoznámil s človekom, ktorý bol zodpovedný za celú komunitu. Bol nim ten muž, ktorý pred niekoľkými rokmi uveril historke o lepšom svete. Teraz usmievavý a šťastný mu rozprával ako to ďalej pokračovalo. Keď prišiel na púšť nenašiel tam žiadnych ľudí, ktorí by vytvorili lepší svet a pochopil, že si z neho urobili žart. Nechcel sa ale už vrátiť do sveta zachváteného zlatou horúčkou. Usadil sa pri jednej oáze a po čase začali k nemu prichádzať ľudia, ktorí tak, ako on, snívali o lepšom svete. A tak vznikla postupne dedina, kde vzájomná úcta, pravda a bratstvo sa stali skutočne základom každodenného života.
27.05.2011 | Čítanosť(3771)
Téma: Kresťanstvo
05.02.2010 | Čítanosť(2709)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo /
30.12.2004 | Čítanosť(1964)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo
18.01.2010 | Čítanosť(1661)
Kresťanstvo


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet