18.september 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Moc človeka je malá, nedokáže uskutočniť svoje plány. Jeho krátky život je len trápenie na trápenie a smrť, nevyhnutná smrť visí nad ním.

~Simonide ~

09.03.2004 -
čítanosť1236 reakcie0
(Share 293 0)


Téma: Gojdič / Láska k nepriateľom

Príklad č.2958
(Zdroj: DANCÁK, F.: Raduj sa, blažený Pavol. Prešov : Vydavateľstvo Petra, 2003, s. 68.)

      Stalo sa to vtedy, keď v leopoldovskej nemocnici život biskupa Pavla Gojdiča pomaly dohasínal. Do nemocničnej cely č. 2 neočakávane vošiel na kontrolu bachár. Bol to starší človek drsného vzhľadu a neláskavého pohľadu. Starší ho poznali: kedysi zažili jeho horlivé pôsobenie na rôznych komandách: v Jáchymove, Příbrame, Boroch... Bachárov pohľad padol na posteľ väzňa Gojdiča. Zahľadel sa na neho a bolo na ňom vidieť, že toho starca pozná. Spoznal ho i biskup. Dozorca sa trochu zmiatol, ale robil sa, akoby biskupa nepoznal a svojim drsným spôsobom sa spýtal ošetrovateľa:
      „Kto je ten starý?“
      Ošetrovateľ František O. odpovedal:
      „Pavol Gojdič, biskup, väzenské číslo 681.“
      A jeden zo starších väzňov, N., smelo dodal:
      „To je ten pán biskup, ktorého ste v roku 1953 tak kopali, keď padol pri drepoch. A ja som ten, ktorý ho chcel zdvihnúť a vy zo zlosti ste do mňa sotili.“
      Nastalo hlboké ticho. V očiach prítomných väzňov zahoreli ohníčky opovrhnutia i nenávisti. Ale z postele sa ozval tichý hlas otca biskupa:
      „Ale nie, pán veliteľ bol vždy dobrý. Ja sa na vás pamätám, pán veliteľ. Nehnevajte sa na mňa, prosím vás, ale ja som vtedy už naozaj nevládal robiť drepy. Mrzelo ma veľmi, že som vás tým nahneval.“
      Týmito slovami otec biskup vyriešil napätú situáciu. Dozorca sa začervenal a náhlivým krokom opustil nemocničnú celu. Takto otec biskup Pavol svojou dobrotou a hrdinským odpúšťaním, čo aj slabý a bezbranný, opäť zvíťazil nad svojím niekdajším mučiteľom. Láska vždy zvíťazí! (DL 273).
02.03.2004 | Čítanosť(1302)
Téma: Eucharistia / Gojdič


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet