18.september 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Vyvarujme sa toho, aby sme mladému človeku predkladali úspech v obvyklom zmysle ako životný cieľ. Za úspešného človeka je považovaný každý, kto od svojich blížnych dostáva viac, než odpovedá jeho službám. Hodnotenie človeka má vychádzať z toho, čo dáva, nie z toho, čo je schopný získať.

~Einstein ~

25.06.2003 -
čítanosť941 reakcie0
(Share 262 0)


Téma: Pýcha

Príklad č.1658
(Zdroj: A. H. Mateje, Ozvena Slova 1, Grafički zavod LOGOS, Zagreb 1985, s. 275. )

      Významný katolícky publicista Dominik Pecka v knihe Skryté paprsky jasne postrehol a plasticky vykreslil podstatu pýchy. Vychádza z fenoménu sna, ktorý má vraj chrániť nepretržitosť spánku. Sen si pritom počína ako ľstivý maskér. Rušivé prvky zvonku a zvnútra tak pretvorí, že spiaci ich síce registruje, ale nie v ich pravej totožnosti.
      Keď napr. spadne prikrývka, spiaci sa nezobudí následkom chladu, lebo príde sen a pretlmočí vnem chladu takto: Nie, vôbec ti nie je zima, to iba prechádzaš cez horské údolie a vstupuješ do vody, aby si sa osviežil. Spi pokojne ďalej.
      Zvoní budík. Spiaci sa nezobudí, lebo mu sen zvonenie tak dokonale premaskuje, že vôbec naň nereaguje v presvedčení, že je to signál prichádzajúceho vlaku, ktorým ma odcestovať na dovolenku.
      Spiacemu viazne krvný obeh. Sen, verný ochranca spánku, bleskurýchle príde s vysvetlením, že to nezlyháva srdce, ale že snívajúci už dlho beží pred hroziacim nebezpečenstvom.
      Čo je v spánku sen - hovorí Pecka - to v bdelom stave pýcha. Aj by sme boli schopní spoznať svoje chyby, tak, ako spoznávame chyby iných, ale prichádza pýcha, prestrojí naše neresti, premaskuje tvárnosť našich hriechov, a my ich pokladáme za čnosti. Pravdu mal La Rochefoucauld, keď povedal, že naše čnosti sú veľmi často iba prestrojenými neresťami.
25.06.2003 | Čítanosť(1185)
Téma: Pýcha


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet