24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Moc času ráňa dušu a cez tie rany vniká do duše večnosť.”

~SIMONE WEILOVÁ~

25.06.2003 -
čítanosť577 reakcie0
(Share 312 0)


Téma: Myšlienky

Príklad č.1400
(Zdroj: Jeromonach Christodoulos Svätohorský, Starec Paisij, vyd. Cuper, Prešov 1999, s. 5. )

      Jedného dňa sme sa starca Paisija opýtali na problém, s ktorým sme si nevedeli rady:
       „Otče, neustále nám hovoríte, aby sme mali dobrú myšlienku. Povieme vám však jeden prípad a uvidíme, čo nám poradíte, aby sme odpovedali. Prichádzajú k nám nejakí ľudia a hovoria nám:
      - Ten kňaz berie vera peňazí za vykonávanie svätých Tajin (sviatostí), tamten vera fajčí a chodí do kaviarní, o inom hovoria, že je nemorálny a predkladajú dlhý zoznam odsudzujúci kňazov a aj dôkazy toho, čo hovoria. Čo máme odpovedať týmto ľuďom?“
      Vtedy nám starec Paisij začal hovoriť: „Zo skúsenosti som zistil, že v tomto živote sú ľudia rozdelení do dvoch skupín. Tretia neexistuje. Všetci sú buď v jednej alebo v druhej. Jedna skupina ľudí sa podobá muche. Mucha si stále sadá na všetko špinavé. Napríklad, keď je záhrada plná krásne voňajúcich kvetov a na jednom okraji záhrady urobilo nejaké zviera nečistotu, mucha preletí cez túto celú nádhernú záhradu, ponad všetky kvety, no nesadne si na žiaden z nich. Len čo zbadá nečistotu, okamžite si na ňu sadne a začne sa v nej hrabať, vychutnávajúc smrad. A nedá sa z toho miesta odplašil.
      Ak by si teraz chytil muchu a ona by mohla rozprávať, na otázku, či vie, že niekde existujú ruže, by iste odpovedala, že vôbec nevie, čo to je. „Ja,“ povie ti, „viem, kde existuje smeti, záchody, nečistoty zvierat, kuchyne, špina.“ Jedna skupina ľudí sa teda podobá muche. Je to skupina ľudí, ktorá sa naučila stále vyhľadávať čokoľvek zlé a rozmýšľať o tom, nevediac a nechtiac nikdy zotrvať v dobre.
      Druhá skupina ľudí sa podobá včele. Včela hľadá a sadá si na všetko dobré a sladké, čo existuje. Povedzme napríklad, že do miestnosti, ktorá je plná nečistoty, niekto položil do kúta zákusok. Keď tam pustíme včelu, vzlietne a nesadne si nikam, pokiaľ nenájde zákusok.
      Ak teraz chytíš včelu a opýtaš sa jej, kde je smetie, odpovie ti, že nevie. Povie ti: „Tam sú gardénie, tam ruže, tam tymian, tam med, tam cukor, tam zákusok,“ a bude znalcom všetkých dobrých veci a vôbec nebude vedieť o zlých veciach. Toto je druhá skupina ľudí, tých, ktorí majú dobré myšlienky, rozmýšľajú o dobre a vidia dobré veci.
      Ak budú po ceste kráčať dvaja ľudia patriaci do týchto dvoch skupín, keď prídu na miesto, kde niekto tretí vykonal „potrebu“, človek z prvej skupiny vezme palicu a začne prehrabávať nečistotu.
      Keď však okolo tohto miesta prejde iný, z druhej skupiny, ktorý sa podobá včele, bude sa snažiť hlinou alebo nejakým kameňom zakryť nečistotu, aby ďalší okoloidúci nepocítili smrad pochádzajúci z nečistoty.“
      A nakoniec starec Paisij povedal:
       „Ja všetkým tým, ktorí prichádzajú ku mne a odsudzujú iných, hovorím tento príklad a navrhujem im, aby si sami vybrali, v ktorej skupine ľudí sa chcú nachádzať a nech si hľadajú ľudí patriacich do ich skupiny.“
05.08.2003 | Čítanosť(1207)
Téma: Myšlienky / Srdce
05.08.2003 | Čítanosť(577)
Téma: Myšlienky
25.06.2003 | Čítanosť(429)
Téma: Čas / Myšlienky


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet