26.jún 2019

     MENU

Úvod
Zoznam miestností
Zoznam tém


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Skutočná počestnosť sa nebojí pohanenia. Iba pseudopočestnosť, lebo jej záleží jedine na spoločenskom zdaní.”

~PAVOL STRAUSS ~

12.06.2003 - (čítanosť1589 reakcie1)


1 Kor 8, 1-13

      1 O mäse obetovanom modlám vieme, že my všetci máme poznanie. Ale poznanie nadúva, kým láska buduje. 2 Ak si niekto myslí, že niečo vie, ešte to nevie tak, ako by mal vedieť. 3 Ale ak niekto miluje Boha, toho Boh pozná. 4 O jedení mäsa obetovaného modlám teda vieme, že na svete niet nijakej modly a nijakého boha, iba Jeden. 5 Lebo aj keď sú takí čo sa nazývajú bohmi či už na nebi alebo na zemi,- ako je veľa bohov a veľa pánov -, 6 my máme iba jedného Boha, Otca, od ktorého je všetko a my sme pre neho, a jedného Pána, Ježiša Krista, skrze ktorého je všetko, aj my sme skrze neho.
      7 Lenže nie všetci majú poznanie. Niektorí sú ešte teraz takí zvyknutí na modly, že jedia mäso, akoby bolo naozaj obetované modlám, a ich svedomie sa poškvrňuje, lebo je slabé. 8 Ale jedlo nás nepriblíži k Bohu: ani keď nejeme, nič nestratíme, ani keď jeme, nič nezískame: 9 Len si dajte pozor aby táto vaša sloboda nebola na pohoršenie slabým. 10 Lebo keď niekto uvidí toho, čo má poznanie, stolovať v pohanskom chráme, neposmelí sa jeho svedomie, pretože je slabé, aby jedol mäso obetované modlám? 11 A slabý zahynie pre tvoje poznanie - brat, za ktorého zomrel Kristus! 12 Keď takto hrešíte proti bratom a zraňujete ich slabé svedomie, hrešíte proti Kristovi. 13 Preto ak jedlo pohoršuje môjho brata, nebudem nikdy jesť mäso, aby som nepohoršil svojho brata.


01.12.2010 - 14:24   smn  
» Re: 1 Kor 8, 1-13

Apoštol Pavol od cirkvi v Korinte požadoval predovšetkým lásku. Medzi problémami, ktoré ohrozovali súdržnosť a lásku Korinťanov, bolo jedlo obetované modlám. Niektorí Korinťania si namýšľali, že majú zvláštny dar poznania a tvrdili, že ak bôžikovia neexistujú, jedlo im obetované nemôže spôsobiť škodu a možno ho jesť. Skutočne mali pravdu, čo uznal aj Pavol, ale boli natoľko ovplyvnení svojím „poznaním“, že neboli schopní postrehnúť, aký škandál to môže vyvolať u ľudí, ktorí kedysi obetovali modlám a ešte si len pomaly zvykali na slobodu kresťanstva. Pavol im musel pripomenúť, že zjednocuje nie poznanie, ale láska. Ako neskôr vo svojom liste píše: „A keby som poznal všetky tajomstvá a všetku vedu, a lásky by som nemal, ničím by som nebol“ (1 Kor 13, 2).© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet