22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Čo sme, nám oveľa lepšie ukazuje choroba než zdravie.”


~SV. VINCENT DE PAUL~

20.06.2003 - Miron
čítanosť932 reakcie0
(Share 223 0)


Mt 10, 16-22

Príhovor

      Človek rád počuje správu, ktorá ho ubezpečuje, že je chránený. Keď predajca automobilov chce získať zákazníka, nehovorí už tak o rýchlosti auta, ktoré predáva, ale o jeho bezpečnosti.
      Ježiš keď posiela dvanástich apoštolov a dáva im rady, hovorí tiež o prenasledovaní, ktorému sa nevyhne žiaden z jeho stúpencov. No hneď ich aj ubezpečuje o pomoci: „Nestarajte sa, ako a čo budete hovoriť, lebo v tú hodinu vám bude dané, čo máte hovoriť. Veď to už nie vy budete hovoriť, ale Duch vášho Otca bude hovoriť vo vás.“(Mt 10, 19-20)
      Sú to známe slová, o ktoré sa v ťažkostiach opierame. Predsa len potrebujú vysvetlenie, aby mohol skrze ne vzrásť náš duchovný život.
      Podľa sv. Ireneja sa duchovný človek skladá z tela, z duše a zo Svätého Ducha. Ten je akoby „dušou našej duše“. Naivne, nie celkom správne, ale predsa názorne sa pokúsil vysvetliť túto pravdu neznámy egyptský mních zo 4. alebo 5. storočia. Porovnáva ovce a pastierov. Pastier má to, čo má ovca, teda živočíšny život. Okrem toho má nový, všetko prenikajúci rozumový život. Ak sa dá pastier pokrstiť, dostane sa mu tretieho stupňa života, a tým je Svätý Duch. Pastier kresťan sa od pastiera pohana odlišuje podobne, ako pastier pohan od ovce. Tento záver je síce veľmi prostoduchý, ale predsa len dobre vystihuje to, čo hovorí sv. Irenej. (T. Špidlík, Prameny svetla, s. l4)
      Cieľom duchovného života je dokonalé zduchovnenie celého človeka. Jeho mysle, vôle, citov, tela. Keď vládne duša, i telo sa stáva krásne a zdravé. Ak sa staráme o to, aby sme uskutočnili všetko, čo žiada Svätý Duch, on sám nás naučí, ako to uviesť do súladu s ostatnými potrebami. Výsledkom je dokonalá harmónia všetkých hnutí, postojov, myšlienok, citov, nálad, úmyslov. Neexistuje krajší spôsob pozemského života, než žiť v súlade so Svätým Duchom, ktorý je „dušou našej duše“.
      Povedzte, nie je takýto život zárukou veľkej bezpečnosti, ktorú Boh zaisťuje tým, ktorí ho verne nasledujú? Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(4202)
Mt 10, 16-23
12.06.2003 | Čítanosť(3687)
Mt 10, 24-42
12.06.2003 | Čítanosť(2993)
Mt 10, 1-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet