23.apríl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď ľud vidí obraz Ukrižovaného, ktorý za neho zomrel, nemôže ostať bez pohnutia lásky, a slzy, ktoré roní pri pohľade na Ukrižovaného, vychádzajú zo srdca, raneného láskou k jeho umučeniu. A kto sa obráti láskou k ukrižovanému Spasiteľovi, takéto obrátenie bude silnejšie a trvanlivejšie. Čo neurobí láska, to strach neurobí. A keď niekto zahorí láskou k ukrižovanému Spasiteľovi, už sa nebojí.

~sv. Alfonz Liguori ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť976 reakcie0
(Share 257 0)


Téma: Podobenstvo o veľkej večeri / Hladní nehľadajú výhovorky / Lk 14, 16-24

Myšlienky... 91/2000

       Matka volá na dieťa: „Večera je hotová!“ A dieťa zo svojej izby odpovedá: „Idem!“ Ale neide. Hrá sa ďalej. O chvíľku matka znovu kričí: „Večera je hotová, poď jesť!“ A dieťa znovu odpovedá: „Idem!“ A pokračuje v hre dovtedy, kým matka stratí trpezlivosť a doslova neprinúti dieťa sadnúť si k stolu. Táto situácia vôbec nie je zriedkavá. A netýka sa len detí. V čom je problém? Vysvetlenie pochopíme, keď si predstavíme inú situáciu. Dieťa sa motá v kuchyni okolo matky a každé dve minúty sa pýta: „Kedy už bude večera?“ V čom je rozdiel? V tom druhom prípade má dieťa skutočný hlad. V tomto prípade odpadá volanie na večeru – účastník večere je už tam.
       Keď v podobenstve o veľkej večeri sa hospodár rozhneval a dal zavolať chudobných a mrzákov, slepých a chromých (Lk 14, 21) A nie je tam žiadna zmienka o tom, že by niekto odmietol. Dôvod je jednoduchý – títo ľudia boli hladní. Ich postavenie a telesné postihnutia im nedávali možnosť pravidelne sa nasýtiť. Nedmietli teda možnosť, ktorá sa im ponúkla. A zaiste zjedli všetko do posledného kúsku.
       Keď Ježiš Kristus volá, správnou odpoveďou nie je: „Idem!“, ale: „Tu som!“ Takto dokáže odpovedať každý, kto Ježiša Krista úprimne hľadá. V momente Božieho volania takto nie je vôbec ďaleko. Podobá sa hladnému dieťaťu, ktoré sa motá v kuchyni a nedočkavo čaká na slová: „Večera je hotová!“
       Ak je človek „hladný“ po Bohu, nepozná žiadne prekážky, žiadne výhovorky. V jeho srdci sa môžu ozvať takéto hlasy: „Nerozumiem všetkému, čo mi hovorí. Poznám ho vôbec?“ To však nie je problém. Ak sa človek skutočne chce stretnúť s Kristom, chce to naozaj skutočne, už vlastne sedí za „prestretým stolom“.
       Skúsme sa hneď teraz pomodliť celkom krátku modlitbu: „Pane Ježišu Kriste, odpusť nám naše hriechy a naplň nás svojim Duchom, láskou, milosťou a pokojom. Pane, nemusíš ma pozývať, pretože, hľa, ja som už tu. Prosím, príjmi ma. Amen.“
12.06.2003 | Čítanosť(3002)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2259)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1912)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet