22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Od samého počiatku, kým je duša čistá a dá sa tvarovať ako mäkký vosk a ľahko prijíma každú vtlačenú podobu, je potrebné zacvičovať mladého človeka do všetkých dobrých skutkov. Potom, keď sa mu rozum vyvinie a začne sa kriticky pozerať na svet, bude pokračovať v udanom smere a bude samostatne pokračovať s prevzatými zásadami zbožnosti a bude sa stále prikláňať k tomu, čo je užitočné a čomu zvyk poskytuje ľahkosť v dobrom konaní.

~sv. Bazil Veľký~

20.06.2003 - Miron
čítanosť613 reakcie0
(Share 153 0)


Mt 5, 33-41

Príhovor

      Nie je tomu ešte tak dávno, čo som išiel s priateľom cez mesto. Môj priateľ stretol svojho známeho. Predstavil nás a začali sme zdvorilostnú konverzáciu. Ten človek pôsobil veľmi priateľsky, bol veľmi temperamentný s „veľkou zásobou slov“. Rozhovor sa pretiahol. Medzi iným som v reči spomenul, že mám pokazený písací stroj a že márne hľadám opravára. Tento nový známy mi. okamžite ponúkol pomoc. Vraj to pre neho nie je žiaden problém. Nech sa nebojím, on tú opravu zaistí.
      Keď sme sa rozišli, môj priateľ mi hovorí: „Ty si len ďalej sám hľadaj opravára. Tento sľúbi všetko, ale azda ešte nič v živote z toho nesplnil.“
      Spomenul som si na túto príhodu pri čítaní dnešného evanjelia. Ježiš Kristus nás varuje pred zneužívaním slov. Apoštolov a nás vedie k spoľahlivosti a vernosti v slove, aby nám druhí mohli dôverovať: bez volania Boha za svedka.
      Ovládať svoj jazyk je však veľmi ťažká úloha pre toho, kto sa v tom doteraz necvičil. Kto dobrou výchovou nezískal schopnosť dobre vážiť vyslovené slová, ten len ťažko dokáže ovládnuť svoj jazyk. Ale dá sa všetko.
      Najprv je azda potrebné dávať pozor, aby sme hovorili len to, o čom vieme, že je to určite pravdivé. Ak to zvládneme, potom môžeme urobiť ďalší krok: hovoriť iba to, čo je dobré a osožné. Možno, že budeme hovoriť o niečo menej, ale potom naše slová budú mať oveľa väčšiu silu. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(3866)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3666)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3562)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet