22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    I najhoršiemu kresťanskému svetu by som dal prednosť pred najlepším svetom pohanským, pretože v kresťanskom svete je miesto pre tých, ktorým pohanský svet nikdy nedával miesto: pre kaliky a chorých, starých a slabých - a je tu pre nich niečo viac ako miesto: láska ku tým, ktorí sa pohanskému a bezbožnému svetu javia ako neužitoční.

~Heinrich Böll~

20.06.2003 - Miron
čítanosť586 reakcie0
(Share 144 0)


Mt 5, 27-32

Príhovor

      Slová, ktoré sme pred chvíľou počuli, sú jasným znakom radikálnosti evanjelia. Tento znak radikálnosti má byť poznateľný v každom z nás. Tým znakom je odvaha a rozhodnosť v boji proti hriechu, čestná a radikálna láska k dobru, ktorá odmieta akékoľvek spolčovanie sa so zlom.
      Hriech nie je len nejaký vonkajší skutok. Je to predovšetkým skutok vnútorný. Už túžba páchať hriech je hriechom. Je potrebné skúmať, čo v nás vyvoláva zlé túžby. Ak podnety vychádzajú z masovo komunikačných prostriedkov, ako televízia, tlač, je potrebné sa toho vzdať. Jeden muž rozprával, že keď sa v jeho obľúbenom časopise začali vo väčšej miere objavovať obrázky a texty, ktoré živili zlé túžby a tak zvádzali na hriech jednoducho časopis odhlásil.
      V boji proti zlým túžbam hlavne čo sa týka šiesteho prikázania nám môže pomôcť príbeh, ktorý uvádzajú Otcovia púšte. Sv. Efrém Sýrsky (+373) išiel raz po ceste, keď z lesíka vyšla zlá žena, aby ho pokúšala na oplzlý čin, alebo, aby ho aspoň nahnevala, pretože nikto nikdy nevidel, aby sa Efrém hneval. On jej povedal:
       „Nasleduj ma.“
      Keď prišli na námestie mesta, kde bolo veľa ľudí, povedal jej:
       „Tu je vhodné miesto, rob čo chceš !“
      Ale ona vidiac ľudí, prekvapene zvolala: „Tu pred toľkými ľuďmi... Aká hanba!“
      A Efrém jej hovorí:
       „Keď sa hanbíme pred ľuďmi, o mnoho viac by sme sa mali hanbiť pred Bohom, ktorý pozná tajomstvá temnôt!“ A ona plná hanby sa vzdialila bez toho, aby dosiahla, čo chcela. (Jozafát V. Timkovič, OSBM, Krásnobrodský zborník 1/97, Čistota, s. 62)
      Prijmite teda s vierou poučenie, ktoré nám dnes Ježiš Kristus dáva. Ak to urobíme, potom rázne skoncujeme so všetkým, čo by nás v tejto oblasti mohlo zvádzať na hriech. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(3866)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3666)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3562)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet