25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    V našom živote je najlepšie využitá hodina, v ktorej Ježiša najviac milujeme.

~Charles de Foucauld ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť557 reakcie0
(Share 199 0)


Mt 5, 20- 26

Príhovor

      Ak pozorne počúvame sv. evanjelium, potom nemôžeme prehliadnuť, ako sa v niektorých prípadoch rozchádza s našim vnímaním sveta a spoločnosti. Dnes to jasne vidíme. Ježiš Kristus nám vysvetľuje prikázanie „nezabiješ“. Toto prikázanie v starozákonnom znení zakazovalo iba skutok vraždy. Ježiš Kristus toto prikázanie zdokonaľuje tak, že ho rozširuje aj na myšlienky, túžby a slová. To nás núti nahliadnuť do svojho srdca a zhodnotiť svoje myšlienky, túžby a slová, aby sa nám nestali prekážkou v dozrievaní pre nebo.
      Zygmunt Krasinski písal o rôznych profesoroch a publicistoch, ktorí píšu atramentom a tlačiarenskou čerňou, no výsledkom ich písania bude more krvi. Mal. na mysli ľudí., ktorí hlásajú nenávisť voči celým národom a spoločenským skupinám alebo chcú dosiahnuť sociálnu spravodlivosť bez ohľadu na rozdávane rany po ceste. Krasinski sa, žiaľ, ukázal ako skutočný prorok. Naozaj sa stalo tak, ako písal.
      Zaiste niektorí z týchto profesorov boli ľudia mierni a osobne by ani sliepku nezabili. Hlásali, bohužiaľ, nenávisť voči Židom a Slovanom a opovrhovanie nimi, vyzdvihovali nemecký národ alebo nejakú spoločenskú triedu ako avantgardu ľudstva a podobne. A tisíce ľudí schvaľovali tieto šialené idey a odovzdávali ich ďalej. (Jacek Salij, Dekalóg, s.62)
      Možno, že sa nám zdajú dnešné Ježišove slová príliš náročné. Ale keď si uvedomíme, koľko zla a utrpenia môže vzísť z našich hnevlivých myšlienok a slov, koľko utrpenia môžu spôsobiť naše zvrátené túžby, potom sa nezľakneme tejto na prvý pohľad náročnosti, ale zatúžime usporiadať svoje myšlienky, slová a túžby podľa s1ov dnešného evanjelia. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(3867)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3668)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3564)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet