23.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Človek, ktorý nemá čas, len ťažko môže byť šťastný, lebo mu nevyhnutne chýbajú veľké zdroje a sily odpočinku, viery a krásy v umení a v prírode.”

~ERNST JŰNGER~

20.06.2003 - Miron
čítanosť724 reakcie0
(Share 221 0)


Jn 5, 17-24

Príhovor

      Slová, ktoré sme dnes počuli, Kristus povedal krátko po zázračnom uzdravení chorého pri betsatskom rybníku. Bolo to v sobotu. Keďže podľa zákonníkov a farizejov nebolo v sobotu dovolené ani pichnúť dvakrát ihlou, napísať dve písmena, uviazať dva uzly, uzdravenie v sobotu vyvolalo v nich veľký hnev.
      Ježišove slová sú obhajobou na ich obvinenia, že porušuje sobotu. Obhajoba však prechádza do obžaloby. Tí, ktorí chceli súdiť, sú súdení.
      Možno, že sa čudujeme nevere Židov. Možno by sme skôr očakávali, že po Ježišovej náuke sklonia hlavy, budú sa kajúcne biť v prsia a poprosia o odpustenie. Ale oni konajú úplne naopak. Ešte viac sa zatvrdzujú vo svojom hneve.
      Údiv nad ich konaním je na mieste, ale táto epizóda by nás mala vyprovokovať k preskúmaniu osobných postojov v rôznych situáciách v našej minulosti. Neprihováralo sa nám Božie slovo, keď bolo azda potrebné odpustiť a neodpustili sme? Nepočuli sme Ježišov hlas, keď bolo potrebné rýchlo pomôcť a nepomohli sme? Neukazovalo nám evanjelium jasnú cestu, keď bolo potrebné rozhodnúť sa a nevydali sme sa úplne iným smerom? Keď sme sa divili nad konaním farizejov, o čo viac sa musíme diviť po tomto zamyslení nad tvrdosťou nášho srdca?
      Sv. Severín (+ 482), ktorý hlásal evanjelium na území terajšieho Rakúska, keď cítil, že sa blíži koniec života, napomínal:“ Nezabudnite sa kajať, keď ste sa prv nebáli hrešiť. Chráňte sa hriechu: “Nuž usilujme sa žiť tak, aby sa na nás naplnilo Božie prisľúbenie: „Veru, veru, hovorím vám: Kto počúva moje slovo a verí tomu, ktorý ma poslal, má večný život a nepôjde na súd, ale prešiel zo smrti do života.“ Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2389)
Jn 5, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2380)
Jn 5, 31-47
12.06.2003 | Čítanosť(1971)
Jn 5, 19-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet