19.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Mierou Božieho riadenia v našom živote je dôvera, ktorú v toto riadenie máme. Nehody v živote neočakávajte s neurčitou obavou, ale s nádejou, že Boh, ktorému patríte, vás bude z nich priebežne vyslobodzovať. Až doteraz vás predsa opatroval: len sa naďalej držte jeho prozreteľnosti a on vám bude vždy a všade nápomocný. Čoho sa máte obávať, najdrahšia dcéra, ak patríte Bohu, ktorý nás ubezpečil, že tým, ktorí ho milujú, sa všetko obráti v šťastie? Nepremýšľajte vôbec o tom, čo bude zajtra, pretože ten istý večný Otec, ktorý dbá o vás dnes, bude sa starať aj zajtra, večne: buď na vás vôbec nedopustí zlo, alebo ak ho aj dopustí, dá vám i nepremožiteľnú odvahu znášať ho.

~sv. František Saleský~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1082 reakcie0
(Share 205 0)


Jn 1, 43-51

Príhovor

      Poslušnosť je veľmi dôležitá vlastnosť. Kto odmieta poslušnosť, dáva tak priestor pre nepokoj, chaos i pre narušené medziľudské vzťahy. Veď si len predstavte školu, kde študenti neposlúchajú učiteľov. Alebo podnik, kde zamestnanci odmietajú plniť príkazy svojho šéfa. Alebo rodinu, kde deti nepočúvajú svojich rodičov. Všade, kde vládne neposlušnosť, zastavuje sa pokrok a začína sa úpadok.
      Poslušnosť vzniká tam, kde si človek uvedomuje vyššiu autoritu a prijíma ju. Neprijatie autority prináša nepriaznivé dôsledky pre toho, od koho sa poslušnosť očakáva.
      Najvyššou autoritou pre človeka je Boh. Natanael v dnešnom evanjeliu uznáva autoritu Ježiša Krista. Vyznáva: „Rabbi, ty si Syn Boží, ty si kráľ Izraela.“
      Boží Syn je pánom všetkého stvorenia, včítane človeka. Všetko je mu podriadené. Všetko stvorenie poslúcha jeho vôľu. Strom rastie a prináša plody v prírodných cykloch, ktoré určil Stvoriteľ. Kameň ostáva kameňom, voda pri mraze tuhne a v horúčave sa vyparuje. Prírodné zákony sú stále a nemenné. Sú príkladom poslušnosti stvorenstva voči vôli Stvoriteľa.
      Jedine človek má možnosť voľby, pretože Boh s človekom túži mať iný vzťah, vzťah lásky. Poslušnosť človeka Bohu je slobodným rozhodnutím. Toto slobodné rozhodnutie je znakom lásky k Bohu.
      Boh je našim Pánom. Patrí mu všetko, čo spravujeme: duševné vlastnosti, telo, majetok, nám blízke a drahé osoby. Spravujeme toto všetko podľa jeho vôle?
      Ježiš vyzval Filipa: „Poď za mnou!“ a Filip ho nasledoval. Pestujme teda poslušnosť a cvične sa v nej, aby sme boli rovnako vnímaví Božiemu hlasu, ktorý nás volá k duchovnej bdelosti, k hľadaniu spásy a k ochote uskutočňovať poznanú Božiu vôľu. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(3096)
Jn 1, 19-39
12.06.2003 | Čítanosť(3065)
Jn 1, 40-51
12.06.2003 | Čítanosť(2304)
Jn 1, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet