19.september 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pri každej kňazskej vysviacke Duch Svätý zasahuje ľudskú osobu do najhlbšej hĺbky, aby ju preformoval na podobu Krista a zapojil do služby jeho kráľovstva.”

~JÁN PAVOL II. ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1042 reakcie0
(Share 195 0)


Jn 1, 43-51

Príhovor

      Poslušnosť je veľmi dôležitá vlastnosť. Kto odmieta poslušnosť, dáva tak priestor pre nepokoj, chaos i pre narušené medziľudské vzťahy. Veď si len predstavte školu, kde študenti neposlúchajú učiteľov. Alebo podnik, kde zamestnanci odmietajú plniť príkazy svojho šéfa. Alebo rodinu, kde deti nepočúvajú svojich rodičov. Všade, kde vládne neposlušnosť, zastavuje sa pokrok a začína sa úpadok.
      Poslušnosť vzniká tam, kde si človek uvedomuje vyššiu autoritu a prijíma ju. Neprijatie autority prináša nepriaznivé dôsledky pre toho, od koho sa poslušnosť očakáva.
      Najvyššou autoritou pre človeka je Boh. Natanael v dnešnom evanjeliu uznáva autoritu Ježiša Krista. Vyznáva: „Rabbi, ty si Syn Boží, ty si kráľ Izraela.“
      Boží Syn je pánom všetkého stvorenia, včítane človeka. Všetko je mu podriadené. Všetko stvorenie poslúcha jeho vôľu. Strom rastie a prináša plody v prírodných cykloch, ktoré určil Stvoriteľ. Kameň ostáva kameňom, voda pri mraze tuhne a v horúčave sa vyparuje. Prírodné zákony sú stále a nemenné. Sú príkladom poslušnosti stvorenstva voči vôli Stvoriteľa.
      Jedine človek má možnosť voľby, pretože Boh s človekom túži mať iný vzťah, vzťah lásky. Poslušnosť človeka Bohu je slobodným rozhodnutím. Toto slobodné rozhodnutie je znakom lásky k Bohu.
      Boh je našim Pánom. Patrí mu všetko, čo spravujeme: duševné vlastnosti, telo, majetok, nám blízke a drahé osoby. Spravujeme toto všetko podľa jeho vôle?
      Ježiš vyzval Filipa: „Poď za mnou!“ a Filip ho nasledoval. Pestujme teda poslušnosť a cvične sa v nej, aby sme boli rovnako vnímaví Božiemu hlasu, ktorý nás volá k duchovnej bdelosti, k hľadaniu spásy a k ochote uskutočňovať poznanú Božiu vôľu. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(3060)
Jn 1, 19-39
12.06.2003 | Čítanosť(3022)
Jn 1, 40-51
12.06.2003 | Čítanosť(2278)
Jn 1, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet