21.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Chcete, aby ľudia o vás dobre zmýšľali? Nehovorte o sebe.”

~Blaise Pascal~

20.06.2003 - Miron
čítanosť876 reakcie0
(Share 191 0)


Lk 21, 1-19

Príhovor

      Nepríjemné správy sa ťažko prijímajú. Ale nie je múdre ich ignorovať. To by sme sa neraz dostali do ťažkej a nepríjemnej situácie. Ak človek ignoruje výsledky lekárskeho vyšetrenia, ktoré poukazuje na začiatok vážnej choroby, potom celkom určite dovolí, aby sa u neho táto choroba plne rozvinula. A to je oveľa nepríjemnejšie.
      Ježiš Kristus vo svojej eschatologickej reči tiež prináša nepríjemné veci – prenasledovanie, ťažkosti... A bolo by rovnako nemúdre ignorovať túto správu.
      Od vzkriesenia nášho Spasiteľa ľudstvo žije v eschatologickej dobe. Črty tejto doby ako ich opisuje Ježiš Kristus môžu byť výrazné zrejmé na spoločenskej rovine, ale môžu byť aj vnútorné – rôzne pokušenia s mocnými hrozbami. V našej krajine nie je zjavné a otvorené prenasledovanie, to však neznamená, že tu absentuje tá druhá možnosť. Mocné vnútorné pokušenia sú niekedy oveľa nebezpečnejšie než jasný nepriateľ. Aj tu platia Ježišove slová: „Ak vytrváte, zachováte si život“(Lk 21,19). Nesmieme sa pokušení báť – musíme proti nim bojovať! A je to pre nás niekedy veľmi osožné.
      Pozrite sa. Keď sa Henrimu Ochsenbeinovi, kazateľovi v Štrasburgu, ktosi zveril s pokušením, ktorého sa nevedel zbaviť, povedal: „To je to miesto, kde Boh na teba čaká. Tu ti chce ukázať svoje divy.“
      Ide tu o to, aby sme poznali Boha práve v tejto veci a pýtali sa ho, čomu nás chce práve týmto pokušením naučiť.
      Sv. Ján Zlatoústy v tomto smere poučuje: „Ako nevytrhávajú zo zeme silné stromy i s koreňmi silné poryvy vetra, i keď hocijako na nich narážajú a z hociktorej strany ich naháňajú a tieto nápory vetra ich robia viac tvrdými a odolnejšími, tak isto aj svätú dušu žijúcu čestne, nápory pokušení a ťažkostí nezničia, ale ju ešte viac vyzdvihnú do väčšieho trpenia, podobne ako spravodlivého Jóba práve ony urobili ešte slávnejšími a dôstojnejšími.“ Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2275)
Lk 21, 5-28
12.06.2003 | Čítanosť(1945)
Lk 21, 29-38
12.06.2003 | Čítanosť(1754)
Lk 21, 1-4


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet