13.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Väčšina dialógov medzi ľuďmi sú iba monológy, ktoré sa navzájom míňajú.”

~KARDINÁL LEO SUENENS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť535 reakcie0
(Share 190 0)


Lk 16, 10-15

Príhovor

      Dnešné čítanie z evanjelia podľa Lukáša nám nemusí byť celkom po chuti. Slová Ježiša Krista o správnom užívaní majetku totiž odhaľujú naše slabé miesta v tejto oblasti. Majetok, a nemusí byť ani veľký, mám moc podrobiť si srdce človeka. Má moc zotročiť človeka.
      Učiteľ v 4. triede základnej školy dal svojim žiakom úlohu: „Napíš, čo by si robil, keby si mal k dispozícií milión?“ A ešte k tomu dodal, že kto napíše najlepšiu a najreálnejšiu prácu, dostane odmenu.
      Jedno z detí napísalo: „Keby som mal milión, dal by som peniaze svojim rodičom, aby si mohli postaviť pekný dom.“ Iné: „Dal by som peniaze misionárom pre úbohé černošské deti.“ A tretí napísal: „Keby som mal milión, som si istý, že by som chcel mať ďalší milión.“
      Učiteľ priznal cenu tretiemu. Tento chlapec vystihol to, s čím sa v reálnom svete stretával. Napriek svojmu detskému veku spozoroval to zotročenie človeka majetkom.
      Nuž ako je to s majetkom? Je azda lepšie všetko rozdať a žiť ako žobráci? O tom však Kristus nehovorí. Pozrite, ako tento problém vysvetľuje sv. Ján Zlatoústy:
       „Nemôžete slúžiť Bohu a mamone. Mamona v sýrskej reči značí bohatstvo. Spasiteľ nehovorí, že nemôžeme mať Boha i bohatstvo, že nemôžeme byť služobníkmi Boha a bohatstva. Mať bohatstvo a slúžiť bohatstvu – je rozdiel.
      My sme majiteľmi – hospodármi svojho majetku a nie otrokmi. Kedy správne užívame svoj majetok? Ak to, čo nám zostáva, dávame chudobným, tým, čo sú v biede. Týmto požičiavame samému Bohu. Ten je opravdivým pánom svojho majetku, kto štedro z neho delí. Ako víno nie je zlé, ale opilstvo, tak aj bohatstvo samo o sebe nie je zlé. Zlé je lakomstvo.“
      Toľko sv. Ján Zlatoústy. Chápeme dobre zmysel tohto poučenia. Už len azda chýba odvaha prelomiť okovy, ktoré nám majetok nasadil. Nie je to jednoduché, lebo byť otrokom majetku sa zdá na prvý pohľad veľmi príjemné. Ale ak to dokážeme, zistíme, že byť služobníkmi Boha, je neporovnateľne krajšie a príjemnejšie. Amen.
20.06.2003 | Čítanosť(431)
Lk 16, 1-9


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet