23.september 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Musíme byť trpezliví a nemyslieť si, že v priebehu jedného dňa vykoreníme chyby, ktoré sme si nazbierali zanedbávaním svojho duchovného zdravia.

~J. Tissot~

20.06.2003 - Miron
čítanosť830 reakcie0
(Share 182 0)


Lk 14, 1-11

Príhovor

      Ak čítame evanjelia, museli sme sa už mnohokrát presvedčiť, že Ježiš Kristus je skvelým pozorovateľom ľudského života. Nič mu neuniklo a preto sa musel vo vnútri mnohokrát pousmiať nad tým, ako sa ľudia navonok snažia tváriť dôstojne, ako chcú niečo znamenať a dôležito vyzerať. Ľudská pýcha niekedy dokáže neuveriteľné kúsky.
      Azda z tohto dôvodu nás dnes poučuje a varuje pred pýchou. Je to vlastne výzva k pokore, výzva k obráteniu štýlu vlastného života.
      Túto výzvu rozvádza podrobnejšie sv. abba Dorotej (+ okolo roku 620), keď hovorí, že sú dva druhy pokory, podobne ako sú i dva druhy pýchy.
      Prvou pýchou je tá, keď niekto ponižuje brata, odsudzuje ho a zneucťuje ako takého, čo nič nevie, a seba pokladá za lepšieho ako je on. Takýto človek, ak sa skoro nezabrzdí a nenapraví, pomaly, pomaličky upadá do druhej, ešte hriešnejšej pýchy – pýchy, ktorá sa hrdí pred samotným Bohom. Táto druhá pýcha pripisuje svoje dobré skutky nie Bohu, ale iba sebe. Akoby človek sám, teda nie s Božou pomocou, ale iba vďaka svojim vlastným silám, vlastným vedomostiam, vykonal to, či ono.
      Podľa týchto dvoch druhov pýchy môžu existovať i dve pokory.
      Prvá pokora spočíva v tom, aby sme pokladali nášho brata vo všetkom za rozumnejšieho a lepšieho ako sme my. Aby sme pokladali seba samých za najnižších a najhorších zo všetkých. Druhá a dokonalejšia pokora spočíva v tom, aby sme všetko dobré, čo vykonáme pripisovali Bohu. A v tom vlastne spočíva dokonalá pokora svätých. (13. Rada)
      Každý z nás je viac alebo menej zasiahnutý týmto ochorením duše, ktoré nazývame pýcha. Prijmime preto výzvu dnešného evanjelia a usilujme sa pestovať pokoru – skutočnú a pravdivú. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2860)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2144)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1828)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet