13.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Možno, niekto si myslí, že jeho hriechy sú také veľké, že nemôže dúfať, že mu Boh odpustí. Nech odstúpi od vás taká myšlienka! Prečo, človek, nemyslíš na všemohúcnosť nebeského Lekára, a myslíš len na množstvo svojich hriechov? Veď Boh, ako dobrotivý, chce sa zmilovať a ako všemohúci, môže sa zmilovať. Zatvára pred sebou bránu milosrdenstva ten, kto si myslí, že Boh sa nad ním zmilovať nechce alebo nemôže. Teda nech nikto netratí nádej na Božie milosrdenstvo, hoci by mal stovky a tisíce hriechov.

~sv. Augustín~

20.06.2003 - Miron
čítanosť861 reakcie0
(Share 191 0)


Lk 14, 1-11

Príhovor

      Ak čítame evanjelia, museli sme sa už mnohokrát presvedčiť, že Ježiš Kristus je skvelým pozorovateľom ľudského života. Nič mu neuniklo a preto sa musel vo vnútri mnohokrát pousmiať nad tým, ako sa ľudia navonok snažia tváriť dôstojne, ako chcú niečo znamenať a dôležito vyzerať. Ľudská pýcha niekedy dokáže neuveriteľné kúsky.
      Azda z tohto dôvodu nás dnes poučuje a varuje pred pýchou. Je to vlastne výzva k pokore, výzva k obráteniu štýlu vlastného života.
      Túto výzvu rozvádza podrobnejšie sv. abba Dorotej (+ okolo roku 620), keď hovorí, že sú dva druhy pokory, podobne ako sú i dva druhy pýchy.
      Prvou pýchou je tá, keď niekto ponižuje brata, odsudzuje ho a zneucťuje ako takého, čo nič nevie, a seba pokladá za lepšieho ako je on. Takýto človek, ak sa skoro nezabrzdí a nenapraví, pomaly, pomaličky upadá do druhej, ešte hriešnejšej pýchy – pýchy, ktorá sa hrdí pred samotným Bohom. Táto druhá pýcha pripisuje svoje dobré skutky nie Bohu, ale iba sebe. Akoby človek sám, teda nie s Božou pomocou, ale iba vďaka svojim vlastným silám, vlastným vedomostiam, vykonal to, či ono.
      Podľa týchto dvoch druhov pýchy môžu existovať i dve pokory.
      Prvá pokora spočíva v tom, aby sme pokladali nášho brata vo všetkom za rozumnejšieho a lepšieho ako sme my. Aby sme pokladali seba samých za najnižších a najhorších zo všetkých. Druhá a dokonalejšia pokora spočíva v tom, aby sme všetko dobré, čo vykonáme pripisovali Bohu. A v tom vlastne spočíva dokonalá pokora svätých. (13. Rada)
      Každý z nás je viac alebo menej zasiahnutý týmto ochorením duše, ktoré nazývame pýcha. Prijmime preto výzvu dnešného evanjelia a usilujme sa pestovať pokoru – skutočnú a pravdivú. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2927)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2200)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1861)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet