19.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Je znak, pomocou ktorého môže duša jasne spoznať, či miluje Boha čistou láskou alebo nie. Ak niekto miluje Boha, jeho srdce sa nebude zameriavať na seba samého, nepôjde mu len o dosiahnutie vlastných chúťok a pohodlia. Oddá sa hľadaniu cti a slávy Boha a bude sa snažiť zapáčiť sa jedine jemu. Čím viac srdca si ponecháva človek pre seba, tým menej ho má pre Boha.

~sv. Ján z Kríža ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť802 reakcie0
(Share 198 0)


Utorok po 23. nedeli po ZSD / Lk 11, 34-41

Príhovor

      Almužna je slovo, ktoré je charakteristické pre Lukášove spisy. Almužna je slovo, ktoré v minulosti malo pre kresťana plnokrvný význam. Tento význam nám dnes pripomína pápež Ján Pavol II., keď hovorí: „Trojica slov: pôst, almužna a modlitba v spojení s ostatnými každodennými formami pokánia, ktoré si vyžaduje život alebo ktoré sme si zvolili dobrovoľne, vyjadruje nielen určité činnosti: akt pokánia, skutky milosrdenstva a úkon zbožnosti, ale dokazuje aj previazanosť nášho života s Bohom v samotnom spôsobe existencie veriaceho človeka.“ (Ján Pavol II., Exhortácia k pokániu)
      Náš Spasiteľ nám dnes jasne hovorí, že očistenie neprichádza zvonku obradom, ale zvnútra – preorientovaním sa na blížneho a životným štýlom zameraným na dávanie, pomáhanie. Tento štýl nás vnútorne očisťuje a oslobodzuje. Almužna je prakticky prejavený súcit a ohľaduplnosť, sklon a potreba deliť sa s ohľadom na konkrétnu situáciu tých, ktorí sa ocitli v núdzi.
      Istý mních našiel na svojich cestách vzácny kameň a vzal si ho. Jedného dňa stretol pocestného. Keď mních otvoril batoh, aby sa s pocestným podelil o svoje zásoby, pocestný uvidel kameň a požiadal mnícha, aby mu ho dal. Mních mu ho ochotne daroval.
      Pocestný odišiel šťastný, že má taký nečakaný dar, drahý kameň, ktorý mu zabezpečí bohatstvo a bezpečnosť na celý zvyšok života. Avšak o niekoľko dní sa vrátil a hľadal mnícha. Našiel ho, vrátil mu kameň a prosil ho: „Daruj mi, prosím ťa, čosi vzácnejšie ako tento kameň, nech má akúkoľvek cenu. Daruj mi to, čo ti dovolilo dať ho mne.“
      Ak slovo almužna v našom živote nemá ešte plnokrvný význam, nebojme sa prísť k nohám Spasiteľa a prosiť: „Pane, daj, aby sa moje srdce otvorilo pre láskavú pomoc tým, ktorí sú v núdzi.“ Amen.

      Týždeň po 23. nedeli po ZSD

10.10.2003 | Čítanosť(1893)
Téma: Lk 11, 5-8
12.06.2003 | Čítanosť(3180)
Lk 11, 14-26
12.06.2003 | Čítanosť(3156)
Lk 11, 27-36
12.06.2003 | Čítanosť(3104)
Lk 11, 5-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet