23.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Sťažujeme sa na to, aký je život krátky, a predsa robíme všetko pre to, aby prebehol čo najrýchlejšie.”

~FRANĘOISE DE MAINTENON~

20.06.2003 - Miron
čítanosť643 reakcie0
(Share 171 0)


Utorok po 21. ned. po ZSD / Lk 9, 23-27

Príhovor

      Boh nám daroval jeden obrovský dar, ktorý si vlastne ani neuvedomujeme. Tým darom je schopnosť cítiť, čo je príjemné a čo je nepríjemné. Zaiste mi dáte za pravdu, že tento dar nechýba nikomu z vás. A tak isto mi prisvedčíte, že ho hojne využívate. Človek spoznáva príjemné veci a usiluje o ne, spoznáva i nepríjemné veci a snaží sa im vyhnúť.
      Ježiš Kristus nám však dnes hovorí tak trochu paradoxne, že ak ho chceme nasledovať, nesmieme sa báť prijímať i tie nepríjemné veci, ktorým sa vo svojej prirodzenosti snažíme vyhnúť.
      Kríž, ktorý máme každý deň brať na seba však nie je nezmyselnou nepríjemnosťou. Za ňou prichádza určitá hodnota, ktorá sa bez prijatia kríža nedá získať.
      Dobre to ozrejmí tejto príklad. Vstať zavčasu – to je pre väčšinu z nás veľmi nepríjemné. Kto však odmietne túto nepríjemnosť, ten sa veľmi ochudobní. Nikdy totiž neuvidí úchvatný východ slnka. Nemá čas na pokojné stretnutie s Pánom. Oberá sa o pôžitok z dobre začatého dňa. Privádza si nervozitu, nespokojnosť aj kopu nepríjemností z nesplnených povinností. A kvôli tomu zase nebude môcť spať, takže ráno sa to zopakuje a je z toho stereotyp, plný zbytočných ťažkostí.
      Cirkev toto prijímanie nepríjemností, ktoré ale následne vnášajú do života množstvo nových hodnôt, nazýva askéza alebo umŕtvovanie. A učitelia duchovného živote svorne tvrdia, že bez askézy, bez umŕtvovania, človek nemôže pokročiť vo svojom duchovnom živote.
      Nebojme sa teda múdro užívať dar rozlišovania, čo je príjemné a čo je nepríjemné. Nebojme sa odmietnuť všetky tie príjemné veci, ktoré nás vzdiaľujú od nášho Pána a nebojme sa prijať všetky tie nepríjemné veci, ktoré nám môžu pomôcť v duchovnom raste. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(2898)
Lk 9, 37-50
12.06.2003 | Čítanosť(2681)
Lk 9, 1-9
12.06.2003 | Čítanosť(2627)
Lk 9, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet