12.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Chýba ti radosť v utrpení. Bolesti sú drahokamy, ktoré ti dáva Boh, aby spasil tvojich bratov. Ty mu vraciaš len štrk, si iba falšovateľ. Akože? Utekal by som pred diamantmi? Nechal by som ich na vysušenej zemi?... Hor sa, duša moja, využi tieto nádherné dni bolesti, aby si dala almužnu tým, ktorí sú bez nej. Nestrať ani tú najmenšiu: Daj všetko! Buď veľkodušnou!

~J. d Arnoux~

20.06.2003 - Miron
čítanosť916 reakcie0
(Share 199 0)


Téma: Utrpenie / 1 Pt 4,12 – 5,5

Myšlienky... 75/2000

       Keď som sa raz rozprával s istým pánom, ktorý nepraktizuje svoju vieru, spýtal som sa ho na pohnútky, ktoré ho priviedli k takémuto stavu. Odpovedal mi: „Viete, byť kresťanom znamená veľa trpieť.“
       Klamali by sme sami seba, keby sme povedali, že tomu tak nie je. Byť kresťanom – to bolí.
       Vybrať si utrpenie – v tom je niečo zlé. Vybrať si však Božiu vôľu, hoci je sprevádzaná utrpením – to je už úplne niečo iné. Žiaden svätý si nezvolil utrpenie, rozhodol sa iba plniť vôľu nebeského Otca ako to urobil Ježiš Kristus i keď s tým bolo spojené utrpenie.
       Pán, ktorého som spomínal, opustil vieru, lebo sa bál utrpenia, ktoré je s ňou spojené. Hovorím „opustil vieru“ – akú však vieru? Ak centrom viery je Kristus – potom ide o vieru radostnú, plnú nádeje. Centrom „viery“ tohto pána nebol Kristus – azda len niektoré evanjeliové zásady vložené do mnohých náboženských zvykoch. Preto sa stalo, že do popredia veľmi silno vystúpilo utrpenie ako negatívny a nič nehovoriaci prvok života. So smútkom musíme konštatovať, že prípad postoj tohto pána nie je ojedinelý.
       Človek, pre ktorého centrom života je Kristus, nevníma utrpenie ako niečo nezmyselné. Vidí vyššie. Vníma novú perspektívu, ktorú prináša evanjelium a putuje k nej. Utrpenie, ktoré ho sprevádza na tejto ceste vníma tak, ako vníma športovec námahu a odriekanie pri tréningoch. Uvedomuje si nepríjemnosť až bolestivosť tréningu, ale vie, prečo to robí – zrak ma uprený na budúce preteky.
       Kresťanstvo skutočne nie je pohodlnou cestou. Ale niet inej cesty. Preto sa často povzbudzujme slovami sv. Petra: „Radujte sa, keď máte účasť na Kristových utrpeniach, aby ste sa radovali a plesali aj vtedy, keď sa zjaví jeho sláva“(1 Pt 4, 13).
16.06.2003 | Čítanosť(1731)
1 Pt 4, 1-19
16.06.2003 | Čítanosť(1661)
1 Pt 5, 1-14


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet