25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak niekto v preplnenej miestnosti skríkne: „Horí!“ -- vznikne panika. Dav sa vrhne k otvorom a mnohí môžu zahynúť. Také nešťastie sa dá dosiahnuť jedným slovom. Avšak nešťastie, spôsobené slovom, nie je menšie, ako keď nevidíme ľudí, ktorí zahynuli pre naše slovo.

~Tolstoj ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2992 reakcie0
(Share 536 0)


Téma: Krista Kráľa / Jn 18, 33-37

Myšlienky... 72/2000

       Pilát opäť vošiel do vládnej budovy. Predvolal si Ježiša a spýtal sa ho: „Si židovský kráľ?“(Jn 18, 33)

       Korunou liturgického roka je sviatok Krista Kráľa. Tento sviatok bol ustanovený pápežom Piusom XI (11.12.1925). Zo začiatku sa slávil poslednú októbrovú nedeľu. Po Druhom vatikánskom koncile sa v západnej cirkvi slávi v poslednú nedeľu liturgického roka.
       V tento sviatok Cirkev chce korunovať úplné Kristovho mystické telo, ktorým je samotná Cirkev: Kristus, hlava Cirkvi, prijíma slávu a úctu od tých, ktorí sú jeho bratmi a sestrami vo Svätom Duchu. On „seba samého vydal za ňu (Cirkev), aby ju posvätil očistným kúpeľom vody a slovom, aby si sám pripravil Cirkev slávnu, na ktorej niet škvrny ani vrásky ani ničoho podobného, ale aby bola svätá a nepoškvrnená“(Ef 5, 25-27).

       Ježiš odpovedal: „Hovoríš to sám od seba, alebo ti to iní povedali o mne?“ Pilát odvetil: „Vari som ja Žid? Tvoj národ a veľkňazi mi ťa vydali. Čo si vykonal?“ Ježiš povedal: „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta. Keby moje kráľovstvo bolo z tohto sveta, moji služobníci by sa bili, aby som nebol vydaný Židom. Lenže moje kráľovstvo nie je stadiaľto.“(Jn 18, 34-36)

       Ježiš je židovským kráľom: podľa tela patrí k národu, ktorý si Boh sám vybral, keď s Abrahámom uzatvoril svoju zmluvu. Ako každý kráľ, ani Ježiš nie je samotný. Kráľ, ktorý nemá komu vládnuť, prestáva byť kráľom. Ježiš nie je osamotený. Možno, že keď stál pred Pilátom, navonok sa zdalo, že je kráľom bez svojho ľudu. Jeho ľud povstal proti nemu, omietli ho... Ale to je iba zdanie. Jeho kráľovstvo nie je z tohto sveta; jeho kráľovstvo nie je viditeľné pre tých, ktorí mu neveria.
       Od chvíle Vtelenia sa rodí nový Boží ľud. Od chvíle počatia tento nový Boží ľud existuje v presvätej Bohorodičke, prvej zo všetkých veriacich. A od chvíle rastie a mohutnie. Žiadne prenasledovanie nedokázalo zastaviť rast tohto Kristovho mystického tela.

       Pilát mu povedal: „Tak predsa si kráľ?“ Ježiš odpovedal: „Sám hovoríš, že som kráľ. Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas.“(Jn 18, 37)

       Cirkev dnes, viac než inokedy predtým, chce Kristovi preukázať úctu, ktorá mu patrí ako Kráľovi všehomíra.
       Cirkev zvestuje Pravdu celému svetu. Všetkým ľuďom prináša radostné posolstvo o spáse. Všetkých pozýva uchýliť sa pod vládu Krista Kráľa. Každý okamžik života skúša našu oddanosť Kristovi Kráľovi. A každý okamžik, v ktorom obstojíme a ktorým ukazujeme svetu krásu života z viery, je okamžikom, kedy oslavujeme nášho Pána.
       (Podľa: Father Daniel Meyen, http://homily-service.net .)
12.06.2003 | Čítanosť(2476)
Jn 18, 12-27
12.06.2003 | Čítanosť(2025)
Jn 18, 28-40
12.06.2003 | Čítanosť(1940)
Jn 18, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet