17.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keby nás Boh miloval z nejakého dôvodu, nemohol by byť láskou vo svojej podstate. Ak urobíme z lásky slúžku niečoho iného, pustíme do nej hluk a narušíme ticho, ktoré je jej rečou.

~GEORGE A. MALONEY~

20.06.2003 - Miron
čítanosť943 reakcie0
(Share 213 0)


Téma: Premenenie Ježiša Krista / Bdelosť / Smrť

Myšlienky... 203/2002

      Pred pár dňami spravodajské relácie priniesli správu o zrážke našej zeme s asteroidom, ktorá by mala nastať o 17 rokov. Táto zrážka by spôsobila priam nepredstaviteľnú katastrofu – zničenie celého jedného kontinentu. Táto správa sa dotkla mnohých ľudí. Istá žena mi povedala, že odkedy to počula, nemôže dobre spať, je vystrašená a zmocňuje sa jej beznádej.
      Pripadlo mi to veľmi zvláštne (i keď nie nepochopiteľné), že veriaci človek môže takto reagovať na hrozbu straty pozemského života. Myšlienka na smrť človeka oberá o istoty tohto sveta, o ktoré sa až príliš opiera. Ak padnú, človek stráca akoby pevnú pôdu pod nohami. Viera nás však vedie k iným istotám, o ktoré by sme sa mali opierať.
      Sviatok premenia Ježiša Krista na vrchu nám ponúka takúto istotu. Dáva nám pozrieť akoby cez okno do inej reality – reality večnosti.
      Keď raz istý kňaz kázal pre mládež a hovoril o smrti, položil prítomným otázku, čo by robili, keby mali žiť len jeden rok alebo dokonca mali pred sebou iba jeden deň života. Odpovede sa zhodovali v tom, že by každý chcel prežiť ostávajúci čas uvedomelejšie. Mnohí by si dopriali cestu okolo sveta, iní by sa snažili zmieriť s ľuďmi, ktorých si vážia. Iní zasa by uvažovali o tom, čo by povedali ľuďom, ktorých milujú, alebo ako by formulovali zmysel života či cieľ svojho snaženia. A ďalší by rozmýšľali o tom, čo je v živote najdôležitejšie a to by potom tiež robili. Hoci odpovede boli rôzne, predsa bolo zrejmé, že myšlienka na smrť vo všetkých akosi posilnila život. Vedomie, že smrť je blízko, je výzvou k tomu, aby sa žilo zodpovednejšie a intenzívnejšie. Touto skúsenosťou prešlo mnoho ľudí, ktorí sa dostali do blízkosti smrti. Zakúsili existenciu ako dar. Každý deň ďakovali za to, že žijú. Mohli sa tešiť zo života a vnímať s vďačnosťou každý okamžik. Otvorili sa pre ľudí okolo seba, otvorili sa pre tajomstvo každého stretnutia. (GRüN, A.: Smrt v životě člověka. Kostelní Vydří : Karmelitánske nakladatelství, 1997, s. 7.)
      Ježišovo premenenie na vrchu je pre nás oknom, cez ktoré môžeme nazrieť do večnosti. Nech teda tento pohľad je pre nás rovnakou výzvou k tomu, aby sme žili zodpovednejšie a intenzívnejšie. Potom žiadna správa o kozmickej katastrofe, ani správa o chorobe, ktorá ohrozuje náš život, ani žiadna iná správa podobného obsahu nevyvolá ani strach, ani beznádej. Povedie iba k väčšej kvalite života, ktorý má nádej k „premeneniu“ do večného života.
25.06.2003 | Čítanosť(1419)
Téma: Bdelosť / Múdrosť


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet