23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Na to, aby nám Boh väčšmi odhalil svoju vôľu prostredníctvom vnuknutí, treba začať nasledovať najprv to, čo už poznáme.”

~JACQUES PHILIPPE~

20.06.2003 - Miron
čítanosť814 reakcie0
(Share 203 2)


Téma: Blížny / Civilizácia / Starostlivosť / Súcit

Myšlienky... 184/2002

      Slávna antropologička Margaret Meadová raz po prednáške dostala otázku: „Čo bolo v dejinách prvým znakom civilizácie?“ Poslucháči očakávali, že to bude napríklad hlinený hrniec alebo rybársky háčik alebo mlynský kameň. Odpoveď však všetkých prekvapila. Znela: „Prvým znakom civilizácie v dejinách je vyliečená zlomenina nohy.“ Antropologička to hneď vysvetlila: „Objav ľudských kostí, na ktorých je zreteľne vidieť vyliečenú zlomeninu nohy, hovorí o tom, že tento človek bol súčasťou spoločenstva, ktoré sa už nesprávalo podľa zákonov džungle, kde slabí a zranení sú ponechaný napospas svojmu osudu. Prvá vyliečená zlomenina nohy hovorí o tom, že ten človek bol obklopený ľuďmi, ktorí sa o neho starali – zabezpečovali mu potravu a ostatné potreby, kým sa mu zlomenina nezahojila. Prítomnosť tohto súcitu a starostlivosti je prvým znakom civilizácie.“ (Brett Blair, The Earliest Signs of Civilization - www.eSermons.com)
      Tento pohľad antropologičky Margaret Meadová môžeme použiť, keď by sme chceli nájsť odpoveď na otázku: „Čo je prvým znakom prítomnosti kresťana vo svete?“ Odpoveď by bola rovnaká – boli by to skutky, ktorá prezrádzajú súcit a starostlivosť o druhých.
25.06.2003 | Čítanosť(1038)
Téma: Blížny


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet