15.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Keby Boh nejestvoval, museli by sme si ho vymyslieť, pretože bez neho a toho, čo predstavuje, nedokážeme žiť a už pri prvých nárekoch či prvých krokoch máme problémy. Bez viery v Boha by to bolo ako bývať v dome bez strechy alebo čítať bez svetla.”

~CARLO CARRETTO~

18.09.2019 - Miron
čítanosť29 reakcie0
(Share 12 0)


Téma: Sv. Izák Sýrsky / Homília 20.10. / Bdenie / Vytrvalosť priťahuje milosť

Myšlienky... 238/2019

            „Boh dovoľuje, aby chlad a únava srdca zostúpila na človeka, aby ho cvičil skrze túto skúšku. Ak sa človek k tejto skúške postaví s odhodlaním a prinúti sa trochu striasť zo seba tieto veci, potom sa milosť ihneď k nemu priblíži a iná sila na neho zostúpi, v ktorej sú ukryté tisíce dobrých vecí nápomocné na premenu. Človek potom s úžasom spomenie na predchádzajúcu únavu srdca a porovná ju so silou, ktorá naplnila; s údivom bude vnímať rozdiel a veľkú zmenu, ktorá náhle zakúsil. Takto sa stane múdrym a ak ho znovu naplní chlad srdca, bude vedieť čo robiť z predchádzajúcej skúsenosti. Ak pri prvom útoku človek nezápasí, nemôže získať túto skúsenosť. Vidíš ako sa človek stane múdrym keď sa trochu prinúti a zotrvá s vytrvalosťou v hodine zápasu? Nehovorím tu však o okolnostiach, kedy telesná prirodzenosť sama sa stáva slabou, nie od zápasu, ale z prepuknutia choroby; v takom prípade nie je užitočné pre teba viesť zápas proti tvojej prirodzenosti. V každom inom prípade je pre človeka užitočné prinútiť sa vo všetkom.“



            Únava, vyčerpanosť, neschopnosť srdca zápalu, to všetko človeka núti vzdať sa zvyčajného času, ktorý venuje modlitbe. Svätý Izák Sýrsky v takých prípadoch, okrem prípadu vážnych zdravotných ťažkosti, odporúča pozbierať zvyšky síl a s určitou tvrdohlavosťou sa postaviť voči týmto ťažkostiam. Máme pamätať, že tento stav môže byť dovolený Bohom, aby sme sa naučili vzdorovať rôznym slabostiam, ktoré môžu ovplyvniť našu modlitbu. Človek, ktorý sa pustí do tohto zápasu môže nadobudnúť skúsenosť účinnej pomoci, ktorá prichádza z Božej milosti. A táto skúsenosť mu bude veľmi nápomocná v budúcich zápasoch.


25.06.2003 | Čítanosť(1368)
Téma: Askéza
25.06.2003 | Čítanosť(1114)
Téma: Askéza
27.06.2003 | Čítanosť(2854)
Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2831)
Modlitba - prosebná
27.06.2003 | Čítanosť(2637)
Modlitba orodovania


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet