18.január 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nesúhlasíte so mnou v názore, že ak nedostaneme od Boha, o čo prosíme, je to preto, že sa nemodlíme s vierou, s dostatočne čistým srdcom, s dostatočne veľkou nádejou, alebo preto, že nie sme dosť vytrvalí v modlitbe? Boh nikdy neodmietol ani neodmietne nič tým, ktorí správnym spôsobom prosia o jeho milosti.

~sv. Ján Vianney ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť758 reakcie0
(Share 157 1)


Téma: Nasledovanie Krista / Jn 5, 33-36

Myšlienky... 161/2002

      Márne bude fajčiar čítať o škodlivosti svojho zlozvyku, ak sa sám a slobodne nerozhodne prestať fajčiť.
      Podobne to platí i v duchovnej oblasti. Môžeme počuť alebo čítať o zotročujúcej sile hriechu alebo o zdokonaľujúcej sile čností a predsa sa nemusí v živote nič zmeniť. Zmena nastáva až vtedy, keď človek sám a slobodne povie Bohu: „Chcem ísť za tebou!“
      Škoda, že aj keď človek vo svojom vnútri cíti, že pozemské hodnoty ho neuspokojujú, predsa otáľa prijať Božie pozvanie. A keď ho aj prijme, zvyčajne hneď aj určí hranice, nakoľko môže zmeniť jeho štýl života.
      Celý Starý zákon rozpráva o Mesiášovi. Rozpráva o jeho príchode. Sv. Ján Krstiteľ sa stáva jeho predchodcom a pripravuje mu cestu. Ježiš Kristus ho nazýva „horiacou lampou“. Ukazoval cestu. No len málo ľudí sa ňou vydalo...
      Ľudstvo posledných dvoch tisícročí môžeme rozdeliť na dve časti podľa toho, ako reagovali na radostnú zvesť Evanjelia. Jedni sa rozhodli pre Krista a nasledovali ho a tí druhí naďalej žili rovnako, ako by sa nič nebolo stalo.
      Spisovateľ Jörgensen napísal takéto podobenstvo:
      Uprostred širokého lanu obilia stála krásna breza. Neďaleko nej boli iné stromy. Jedného dňa sa breza obrátila k susedným stromom a rastlinám s týmito slovami: „Drahí rodáci! My, slávne pokolenie rastlín, my sme pánmi tohto sveta. Všetko od nás závisí. Udržujeme sami seba. Dávame potravu pre zvieratá i ľudí. Dokonca i sama zem sa živí naším lístím, keď ho premieňa na výživný humus. Je len jedna moc na svete, od ktorej vraj závisí náš život. Je to vraj slnko. Zaiste je to povera, ktorá má umenšiť našu dôstojnosť. Skoncujme teda s touto poverou!“
      Staré stromy zašumeli na znak nesúhlasu. Obilie však prisviedčalo breze. A ona ešte smelšie pokračovala: „My, rastliny, nie sme odkázané na nikoho. Sme slobodné. Dokážme, že nepotrebujeme slnko pre svoj život!“
      Od toho dňa ľudia boli svedkami čudného javu. Keď sa ráno ukázalo slnko, kvety zatvárali svoje kalichy a lístie stromov sa prestalo obracať smerom k slnku.
      No títo revolucionári pochodili veľmi zle. Steblá obilia tak oslabli, že sa zvalili na zem. Lístie stromov zožltlo a hlavičky kvetov zvädli. Breza sa podobala veľkej suchej metle, pretože už nemala miazgy. Keď to ľudia videli, nariekali nad zlým rokom a nad biednou úrodou.
      Ľudstvo posledných dvoch tisícročí môžeme rozdeliť na dve časti podľa toho, ako reagovali na radostnú zvesť Evanjelia. Do ktorej časti patríme?
16.08.2003 | Čítanosť(997)
Téma: Nasledovanie Krista
25.06.2003 | Čítanosť(968)
Téma: Nasledovanie Krista
12.06.2003 | Čítanosť(2226)
Jn 5, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2161)
Jn 5, 31-47
12.06.2003 | Čítanosť(1856)
Jn 5, 19-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet