20.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Hoci je ľudský život drahocenný, často postupujeme tak, akoby existovalo niečo, čo je cennejšie než ľudský život...

~Antoine de Saint-Exupéry~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1237 reakcie0
(Share 315 0)


Téma: Posudzovanie / Súd / Mt 7, 1

Myšlienky... 151/2002

      Indiánske príslovie hovorí: „Nikdy nekritizuj druhého, kým neprejdeš míľu v jeho mokasínach.“
      Múdrosť tohto príslovia si overil istý mladý Američan. Veľmi často šomral na svojho priateľa – černocha. Dôvodom šomrania bolo správanie jeho priateľa. Veľmi často sa správal nedôverčivo a zlostne. Čierny priateľ mu na jeho výčitky povedal stále to isté: „Ty to nemôžeš pochopiť. Ty si biely...“ Keďže mal svojho priateľa rád, chcel ho pochopiť. Rozhodol sa, že sa stane čiernym. Zaobstaral si farbu, akú požívajú herci pri líčení, obliekol sa a začal rozprávať štýlom, ktorý je bežné u jeho čiernych rovesníkov. Povedal si: „Celý mesiac budem v čase voľna takto chodiť po meste. A uvidím...“ No vydržal iba tri dni. Narazil na mnohé odmietnutia tam, kde ich ako biely nezažil. V obchode si uvedomil, že na neho pozerajú veľmi podozrievavo a pozorne si všímajú, či niečo neukradne. V bare sa od neho niektorí celkom viditeľne odtiahli. Zakúsil hlbokú vnútornú bolesť z týchto prejavov odmietania. A pochopil... Pochopil, čo sa deje vo vnútri jeho čierneho priateľa. Pochopil jeho vnútornú bolesť, ako aj to, prečo sa v niektorých okamihoch správa tak ako sa správa. A už ne neho nikdy nešomral. Snažil sa ho viac milovať. (Munachi Ezeogu, C.S.Sp., He had walked a mile in his friends` mocassin )
      Spasiteľ nám hovorí: „Nesúďte, aby ste neboli súdení.“ (Mt 7, 1) Túto radu zaiste dodržíme, keď sa budeme snažiť pochopiť toho, koho sa chystáme odsúdiť. Ak to urobíme, možno že mnoho krát zistíme, že zlý skutok, odsúdenia hodný skutok, bola vlastne iba takým zúfalým výkrikom o pomoc človeka, ktorý je sužovaný nejakým utrpením. A od tohto pochopenia je už len krok k tomu, aby sa prejavila naša láska formou konkrétnej pomoci.
      Skúsme teda, prv než niekoho odsúdime, „prejsť míľu v jeho mokasínach“. A budeme prekvapení, koľkokrát uskutočníme zmenu postoja: od odsúdenia k prejavu lásky formou konkrétnej pomoci.
25.06.2003 | Čítanosť(548)
Téma: Blížny / Posudzovanie
25.06.2003 | Čítanosť(467)
Téma: Posudzovanie
25.06.2003 | Čítanosť(416)
Téma: Posudzovanie
12.06.2003 | Čítanosť(4226)
Mt 7, 1-12
12.06.2003 | Čítanosť(3588)
Mt 7, 13-29


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet