24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nechápem tvoju nerozhodnosť. Keď narazíš na skupinu priateľov, s ktorými sa ťažšie zbližuješ, pretože si ich dlhší čas zanedbával, hneď im uhneš z cesty a myslíš si, že sú mŕtvou záťažou, balastom, ktorý sa prieči tvojim apoštolským predstavám, že ti nemôžu porozumieť.
Ako ti majú rozumieť, keď okrem toho, že ich nemáš rád, že im neslúžiš svojou modlitbou a umŕtvovaním, nikdy sa nesnažíš s nimi rozprávať?

~bl. Josemaría Escrivá~

10.03.2019 - Miron
čítanosť48 reakcie0
(Share 23 0)


Téma: Pole / 2.12.20-21 / Vášeň / Neustále skúmanie srdca

Myšlienky... 62/2019

            Musíme veriť, že semená všetkých vášní sú obsiahnuté v hriechu prarodičov a že sme sa narodili s náklonnosťou voči všetkým formám hriechu. Preto nesmieme byť šokovaní prejavom žiadnej vášne v našom srdci, akoby to bolo niečo nezvyčajné a čudné.            Kvôli unikátnym charakteristikám každého tela a duše, kvôli účinkom okolia a okolností, ktoré obklopujú každý život, určité vášne sa viac prejavujú v jednom človekovi a iné v druhom. Jeden človek sa viac naklonený k láske k peniazom, iný zas je príliš veľa. Jeden je naklonený k telesným žiadostiam, iný smädí po neužitočnej svetskej sláve. Nikto, kto teraz nebojuje voči nejakej vášni, by si nemal myslieť, že sa jej vyhol, pretože sa môže v jeho srdci prejaviť neskôr, keď bude vhodný čas na jej zrenie. (Pole, kapitola 12, odstavec 20-21.)            Je dobré si pamätať toto poučenie. S niektorými vášňami musíme bojovať celý život, iné sa objavujú v rôznych obdobiach života alebo pri vyskytnutí určitých životných situácií. V jednom románe hlavný hrdina povedal: „Ako mladík som zápasil so zmyselnosťou, ako zrelý muž s túžbou po sláve a moci a teraz ako starca sa ma zmocňuje lakomosť.“ Musíme byť preto neustále na stráži a skúmať svoje srdce, či v ňom nezačala klíčiť nejaká nová vášeň. Niekedy stačí len malá zmena v živote, ktorá vytvorí priestor pre vášeň, ktorá do toho času ešte spala.            Nemalo by to byť nič prekvapujúce, pretože sami máme skúsenosť s priateľmi alebo známymi, ktorí sa výrazne zmenili keď napríklad dosiahli úspech v kariére alebo nejakým iným spôsobom sa zmenil ich spoločenský status. O takých sa hovorí, že im sláva stúpla do hlavy. Pravdou je však, že ich zmenený stav dal živnú pôdu nejakej vášni, ktorá driemala v ich srdci.            Neustála pozornosť venovaná srdcu môže zabrániť takýmto situáciám. Sebavedomé presvedčenie, že sme voči tomu imúnni, je zvyčajne nebezpečnou ilúziou.


28.07.2003 | Čítanosť(1125)
Téma: Pokora


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet