19.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Je pravda, že žijeme v hroznom čase. Ale doba je len natoľko hrozná, nakoľko je sumárnym obrazom ľudí, a človek je natoľko obrazom hrôzy, nakoľko sa líši od Božieho obrazu, nakoľko sa zredukoval zo svojej podstaty. Ľudstvo má takých filozofov, akých si zasluhuje, a zlo sa priostruje nato, aby nakoniec nebolo iného východiska než dobro.”

~PAVOL STRAUSS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1033 reakcie0
(Share 224 0)


Téma: Sväté písmo / Mt 5, 1

Myšlienky... 149/2002

      Bol to deň ako mnohé iné, keď najväčší učiteľ, aký kedy žil, povedal najhodnotnejšiu kázeň, aká kedy bola povedaná. Tým učiteľom je samozrejme náš Pán Ježiš Kristus a kázeň sa volá „reč na vrchu“.
      V ten deň „videl veľké zástupy“ (Mt 5, 1) ľudí, ktorí túžili počuť Božie slovo. Títo ľudia, podobne ako mnohí dnes, boli hladní po slove, ktoré by vnieslo život do ich sŕdc. Unavení mienkami ľudí a abstraktnými traktátmi náboženských vodcov tých čias, túžili po posolstve, ktoré by mohli vniesť do svojho života. A takéto posolstvo aj dostali.
      Nemožno vypočuť si túto veľkú Ježišovu kázeň, plnú moci, múdrosti, lásky a milosti, a potom odísť bez zmeny. Alebo azda áno?
      Veľa závisí od toho, na čo je človek naladený. Muž, ktorý musí ráno skoro vstávať, aby stihol do práce, dokáže sa zobudiť na prvé zazvonenie budíka. Manželka by sa však nezobudila ani na tridsiate tretie zazvonenie. Avšak dokáže sa zobudiť už na jemné zakašľanie dieťaťa, zatiaľ čo muža by nezobudil ani silný plač. Záleží len na tom, na čo je človek naladený. Ak z tej oblasti prichádza hoci aj slabý impulz, dokáže na neho rýchlo reagovať.
      Zástupy boli naladené na počúvanie Božieho slova. Sv. evanjelista Matúš hovorí, že za Ježišom išli „veľké zástupy z Galiley a Dekapola, z Jeruzalema, Judey a Zajordánska“ (Mt 4, 5). V tej dobe neišlo o príjemnú prechádzku, ale v niektorých prípadoch i celodenné putovanie po nepríjemných alebo i žiadnych cestách. Títo ľudia vedeli, za kým idú. Boli naladení na Ježišove slová. Boli pripravení prijať toto „Božie semeno“.
      Ak sme už unavení z toho prívalu slov, ktorý sa valí zo sveta, ak sme unavení rôznymi mienkami ľudí a bezduchých fráz, ak sme hladní po slove, ktoré by zapálilo iskru v našom srdci, potom by sme sa mali pridať k tým zástupom. Aspoň pomyselne putovať za Ježišom, aby sme sa tak oslobodili od hluku sveta a naladili na jeho hlas.
      Potom táto veľká Ježišova kázeň, plná moci, múdrosti, lásky a milosti, sa dotkne nášho srdca. A zmení ho. Vrátime sa iní...
29.03.2006 | Čítanosť(1595)
Téma: Sväté písmo
12.06.2003 | Čítanosť(3775)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3578)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3471)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet