18.júl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ži so svojou dobou, no nestaň sa jej stvorením. Odovzdaj súčasníkom to, čo potrebujú, nie to, čo chvália.”

~FRIEDRICH SCHILLER~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1563 reakcie0
(Share 358 0)


Téma: Klamstvo / Pokrytectvo / Sk 5, 1-11

Myšlienky... 105/2002

      Prvá kresťanská komunita to nemala vôbec jednoduché. Od samého začiatku na ňu útočil Satan – nepriateľ každého Božieho zámeru. Prvý útok prišiel skrze náboženských predstaviteľov i popredných mužov Jeruzalema, ktorí dali uväzniť Petra a Jána, pretože ohlasovali vzkrieseného Krista. No zámer zastrašiť apoštolov nevyšiel. Ba práve naopak. Apoštoli z tejto situácie vyšli ako víťazi. Preto nasledoval ďalší útok. Satan zmenil taktiku. Zaútočil priamo vo vnútri kresťanského spoločenstva.
      Sv. Lukáš v závere štvrtej kapitoly Skutkov apoštolov hovorí, že mnohí predávali čo mali, výnos prinášali apoštolom a to všetko sa rozdeľovalo každému podľa jeho potreby (porov. Sk 4, 34). Menovite spomína Barnabáša, ktorý predal svoju roľu. Zaiste táto spontánnosť bola dôsledkom toho, čo prežívali vo svojom srdci. Nepadol žiaden návrh na takéto počínanie, nezaznel žiaden príkaz zo strany apoštolov. Ak niekto niečo dával, tak to bolo dobrovoľné dávanie z radostného srdca.
      Rozprávanie o klamstve Ananiáša a Zafiry však hovorí, že nie všetci sa stotožňovali s týmto radostným dávaním. Ananiáš a Zafira, keď sledovali, čo sa okolo nich deje, nechceli byť iní (Ako často sa táto pohnútka objavuje medzi nami?) a preto tiež predali svoj pozemok. No apoštolom priniesli len časť z utŕženej sumy. Podľahli pokušeniu zlého ducha, ich jednanie bolo pokrytecké, nečestné... Nemali povinnosť predať svoj majetok. Oni to však urobili len preto, aby azda vyzerali dobre pred ostatnými... Za svoju nečestnosť boli potrestaní – zomreli.
      Azda sa nám tento trest zdá priveľký. No musíme si uvedomiť, že Boh chránil toto prvé spoločenstvo veriacich. Ak by sa v ňom skrze správanie Ananiáša a Zafiry zahniezdila nečestnosť a pokrytectvo, tak by tento útok Satana bol úspešný. Na druhej strane táto udalosť slúži ako výstraha pre nás, aby sme boli pripravení čeliť podobným útokom zo strany zlého ducha. Nemusí sa to vždy dotýkať práve dávania. Môže ísť o akúkoľvek formu pokrytectva pred Bohom. Bratov a sestry vo viere sa nám azda podarí oklamať peknou „fasádou“ alebo slovami. Boha však nie. Aj keď následkom takého počínania nie je smrť ako v prípade Ananiáša a Zafiry, predsa skôr či neskôr pocítime následky svojej nečestnosti.
      Fiodor M. Dostojevskij v Bratoch Karamazovcoch hovorí, že keď človek klame seba samého, hasne v ňom svetlo, vďaka ktorému je schopný rozoznať pravdu. Jeho duša slepne. A to následne spôsobuje stratu úcty k sebe i k druhým. A pretože úcta je jednou zo základných vlastností lásky, taký človek nie je schopný milovať.
      Boh nás pozná. Vie aký sme. Nepodľahnime pokušeniu vyzerať pred inými lepšie než v skutočnosti sme. Nečestnosť, pokrytectvo v tomto smere majú vždy nepríjemné následky.
25.06.2003 | Čítanosť(1149)
Téma: Klamstvo
25.06.2003 | Čítanosť(1092)
Téma: Pokrytectvo / Vianoce
12.06.2003 | Čítanosť(1794)
Sk 5, 12-16
12.06.2003 | Čítanosť(1790)
Sk 5, 17-42
12.06.2003 | Čítanosť(1583)
Sk 5, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet