22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Človek, ktorý sa s úzkosťou pýta, či je ešte kresťan a katolík, je mi milší ako rozhodný pravoverec, ktorý chce „odtrhnúť“ z cirkvi čo najviac ľudí len preto, aby mohol byť pokiaľ možno len medzi seberovnými.

~Karl Rahner~

20.06.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1062 reakcie0
(Share 286 0)


Téma: Rodina / Prikázania

Myšlienky... 100/2002

      Štvrté Božie prikázanie nám prikazuje, aby deti svojich rodičov ctili, milovali a poslúchali. Svoju lásku ukazujú deti rodičom tým, že ich nezarmucujú a nehnevajú, pomáhajú v práci a nedostatku, v nemoci a starobe, sú im vďační a pamätajú na nich v modlitbách.
       „Synu, zastaň sa v starobe otca svojho, ani ho nezarmucuj, kým žije; ak slabne na rozume, maj strpenie, a nepohŕdaj ním, kým si pri sile, lebo milosrdenstvo s otcom nebude zabudnuté. Za ťažkosti s matkou dostane sa ti dobrej odmeny“ (Sir 3, 14-16). Preto štvrté Božie prikázanie sľubuje aj odmenu – dlhý a dobrý život (Ex 20, 12; Dt 5, 16). Dietky, poslúchajte si rodičov v Pánovi, lebo je to spravodlivé!... Cti si otca a matku! – to je prvé prikázanie s prisľúbením: Aby sa to dobre vodilo a aby si dlho žil na zemi“ (Ef 6, 1-3).
      O Aténčanoch sa píše, že keď mali niekoho voliť do verejného úradu, voliči pred voľbou išli na cintorín pozrieť sa na hrob jeho rodičov. Ak bol tento zanedbaný, nezvolili ho s odôvodnením, že kto sa nestará o hroby svojich rodičov, nebude sa starať ani o verejné blaho. Kto nemá úctu k zomrelým rodičom, nebude ju mať ani k živým a nebude mať úctu ani k zákonom.
      Jozef egyptský si veľmi ctil svojho staručkého otca. Hoci bol z pastierskeho rodu, predsa ho priviedol ku kráľovi a predstavil mu ho (Gn 47, 7).
      Šalamún zostúpil z trónu pred svojou matkou, ktorá pochádzala z nízkeho rodu, poklonil sa jej a posadil ju po svojej pravici (3 Kr 2, 19).
      Krásny príklad vidíme v pozemskom živote Ježiša Krista. Svoju matku a pestúna si veľmi uctil. Bol im poddaný, ako o ňom hovorí Sväté písmo (Lk 2, 51). Ale najlepšie to dokázal pred svojou smrťou. Keď visel na kríži, vtedy sa postaral o svoju matku a dal ju do opatery apoštolovi Jánovi (Jn 19, 26).
      V parížskom ústave pre chorobomyseľných – Salpetriere, zomrela r. 1979 staršia žena v náručí ošetrovateľky. Keď bola pochovaná, táto ošetrovateľka službu opustila. Prečo, pýtal sa každý, veď ona bola dobrá sestra.
      Toto dievča pochádzalo zo zámožnej rodiny a volalo sa Leontina Nicolle. Dievča, pred ktorou stála budúcnosť. Ona však tieto najkrajšie roky prežila v tomto smutnom domove. Nie, aby si zarobila, ale z lásky k svojej matke. Jej matka ochorela a musela do tohto ústavu. Dcéra chcela ísť s ňou, ale nemohla. A aby mohla byť s matkou a pomáhať jej, vstúpila do služieb tohto ústavu ako ošetrovateľka a všetky voľné chvíle strávila u svojej matky, ktorá nepoznala svoje dieťa a ktorá v pomätenosti ju od seba odstrkovala, kedykoľvek jej preukazovala službu lásky.
      Sú však aj odstrašujúce príklady detinskej nevďačnosti. Nevďačné deti sú často v živote potrestané v zmysle príslovia: Čím kto hreší, tým potrestaný býva. Aj Sväté písmo o tom hovorí: „Oko čo robí z otca posmešky, alebo zhŕda poslušnosť voči materi, vyďobú na potoku havrany a zožerú ho supie mláďatá“ (Pr 30, 17).
       „Prekliaty, čo neuctí otca svojho, alebo matku!“ (Dt 27, 16).
      Majme radi svojich rodičov! Preukazujme im úctu a poslušnosť. Nezabúdajme na nich ani po smrti. A našou odmenou bude dobrý a dlhý život tu na zemi a hojná odplata v nebi.
25.06.2003 | Čítanosť(1089)
Téma: Rodičia / Rodina
25.06.2003 | Čítanosť(1041)
Téma: Rodičia / Rodina
25.06.2003 | Čítanosť(727)
Téma: Rodina


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet