18.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pred Bohom nie je nikto veľký. Chceme sa cítiť malí, pretože sme malí. Keď sa takými necítime, viera je nemožná. Kto chodí so zdvihnutým nosom, ten neskladá dôveru v Boha. Napokon, človek nikdy nie je väčší ako v tej chvíli, keď kľaká pred Bohom.”

~ALBINO LUCIANI~

26.07.2017 - Miron
čítanosť709 reakcie0
(Share 97 0)


Téma: Sv. Izák Sýrsky / Homília 3.8 / Srdce / Čistota srdca

Myšlienky... 131/2017

            Svätý Izák Sýrsky rozlišuje medzi čistotou mysle a čistotou srdca. Človek môže dosiahnuť čistotu mysle pomerne rýchlo. Stačí ak dôkladne zachováva disciplínu pri užívaní všetkých prostriedkov asketického života počnúc modlitbou, sviatostným životom, čítaním Božieho slova, pôstom v jeho mnohých formách a končiac kontrolou myšlienok. Túto rýchlo nadobudnutú čistotu mysle však môže rovnako rýchlo aj stratiť, keď poľaví v disciplíne, ktorú prijal pre svoj duchovný život. Dôvodom tejto rýchlej straty čistoty mysle je, že nebola dosiahnutá ešte čistota srdca. Disciplínou môžeme premôcť prejavy mnohých vášní, ktoré sú zakorenené v srdci, ale to ešte neznamená, že boli natrvalo zo srdca vytrhnuté. Stačí chvíľka nepozornosti a prejavia sa pôvodnou silou.



            Čistota srdca môže byť nadobudnutá iba skrze prijatie kríža. Svätý Izák hovorí, že cesta k čistote srdca vedie skrze mnohé utrpenia, oddelení sa od sveta a odumretí pre všetky veci. Je to proces, kedy človek radikálne znáša všetko a odrieka sa všetkého z túžby byť s Bohom. Toto snaženie vytrháva vášne zo srdca. Stav bez vášní je čistotou srdca a túto čistotu nemôžu ohroziť ani malé zakolísania v našej duchovnej disciplíne.



            Očistenie srdca je dlhý a namáhavý proces, ktorého výsledkom je úplne premenené srdce, oslobodené od všetkých naviazaností a vášní. Svätý Izák hovorí, že ak koreň je svätý, tak potom aj všetky vetvy, ktoré z neho vyrastajú sú sväté. Tým chce povedať, že čistota srdca alebo inými slovami svätosť srdca posväcuje všetky hnutia a aktivity človeka.



            Je dôležité pre nás poznať tieto zákonitosti duchovného života, pretože mnohé zlyhania a prehry, ktoré sprevádzajú náš duchovný zápas, môžu priniesť znechutenie, stratu zápalu a dokonca rezignáciu v úsilí o svätosť. Poznanie týchto zákonitostí nás však privedie k poznaniu, že i tie momenty slabosti – ak ich prijmeme ako kríž, ktorý v danom momente máme prijať, môžu sa pre nás stať odrazovým mostíkom pre náš ďalší krok.


25.06.2003 | Čítanosť(1209)
Téma: Askéza
25.06.2003 | Čítanosť(1001)
Téma: Askéza
27.06.2003 | Čítanosť(3120)
Duchovný život
06.10.2003 | Čítanosť(2052)
Čnosť
16.11.2009 | Čítanosť(1230)
,ilosrdenstvo, túžba


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet