18.júl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „V láske je prebytok zároveň núdzou a chudoba bohatstvom. Milujúci nevlastní, čo ešte neodovzdal ďalej, a milovaný vlastní všetko, čo nemá on sám, ale milujúci.”

~HANS URS VON BALTHASAR~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2253 reakcie0
(Share 527 0)


Téma: Duchovný život / Pôst / Predsavzatie / Lk 14, 28-30 / Flp 4, 13

Myšlienky... 76/2002

      Nie je azda človek, ktorý by po chvíľke stíšenia, zahĺbenia sa do svojho vnútra, nepocítil v tej či onej oblasti svojho konania výčitky svedomia a zároveň volanie po náprave tohto stavu. Sú to okamihy, z ktorých sa rodia predsavzatia – teda plán na vylepšenie života v niektorej oblasti. Veľký pôst je časom, kedy kresťania azda najčastejšie absolvujú tento zostup do hlbín svojej duše, aby si vedeli dať pôstnej duchovnej obnove konkrétne črty. Tento krok je pomerne ľahký a definovanie predsavzatí často sprevádza nadšenie i optimizmus. Ten však neraz opadne, keď si človek uvedomí, že dodržanie týchto predsavzatí nie je až také jednoduché, ako sa mu to na začiatku zdalo. Mnohí pri vnímaní svojej neschopnosti naplniť stanovené predsavzatia upadajú do malomyseľnosti, rezignujú, vracajú sa do starých koľají s pocitom viny vo svojom vnútri.
      Ako sa vyhnúť takémuto „stroskotaniu“ v duchovnom snažení?
      Ježiš Kristus nám radí: „Ak niekto z vás chce stavať vežu, či si najprv nesadne a neprepočíta náklad, či má na jej dokončenie? Aby sa mu potom, keď položí základ a nebude ju môcť dostavať, nezačali všetci, čo to uvidia, posmievať: „Tento človek začal stavať, a nemohol dokončiť“ (Lk 14, 28-30).
      Mnohí môžu namietať, že ak by urobili podobný „rozpočet“, tak by si azda nedali nikdy žiadne predsavzatie, že by im v tom zabránilo poznanie vlastnej slabosti. To však nie je správny postoj k rade nášho Spasiteľa. Správny postoj spočíva v tom, že ak kresťan vidí svoju „slabosť“, svoju „neschopnosť“ naplniť predsavzatie, ktoré sa zrodilo z poznania duchovného stavu, nevzdáva sa, ale hľadá pomoc na naplnenie svojho cieľa. Obracia sa na Boha, lebo vie, že modlitbou si môže vyprosiť posilu v slabosti; vie, že prijímaním sviatostí sa hlboko zjednocuje s Bohom a preto môže so sv. Pavlom povedať: „Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje“ (Flp 4, 13); vie, že načúvaním Božiemu slovu si prinavráti stratené prvotné nadšenie i optimizmus. Toto spojenectvo s Bohom človeku dáva dostatok síl i schopností, aby naplnil predsavzatia, ktoré si dal.
      Vstúpme do finále duchovného úsilia tohtoročného pôstneho obdobia v tomto spojenectve s Bohom.
27.05.2011 | Čítanosť(4699)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3250)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(3049)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2299)
Lk 14, 7-14


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet