24.august 2017

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Práve v okamihu, keď sa list oddelí od ratolesti, čo ho niesla a poskytovala mu dôvod jestvovania, v tej chvíli, keď ho unáša krútňava a on tancuje, že sa konečne oslobodil, práve vtedy je naozaj len sebou samým a nazývame ho – suchým listom.

~P. Charles ~

22.03.2017 - Miron
čítanosť145 reakcie0
(Share 39 1)


Téma: Sv. Izák Sýrsky / Homília 2.1.2 / Vďačnosť / Bolesť / Utrpenie / Hriech / Byť dobrým pacientom

Myšlienky... 80/2017

            Duchovný život má svoje zákonitosti, ktoré potrebujeme spoznať, aby sme mohli rásť. Musíme byť vďační učiteľom duchovného života, ktorí skrze svoju skúsenosť spoznali tieto zákonitosti a delia sa s týmto poznaním s nami, aby sme mohli ľahšie a rýchlejšie kráčať smerom k dokonalosti.



            Svätý Izák Sýrsky nám odhaľuje jednu z týchto zákonitostí takto. Hovorí, že ak chorý človek si prizná svoju nemoc a odhalí svoju bolesť, jeho uzdravenie bude ľahké a rýchle. Tvrdohlavý pacient, ktorý odporuje svojmu lekárovi, iba znásobuje intenzitu bolesti a dĺžku liečby.



            Zmysel týchto slov je zreteľný. Ak uznáme svoj hriech, neresť, slabosť a vyznáme svoj stav v pokání, uzdravenie je ľahké a prichádza veľmi rýchlo. Ak odporujeme a odmietame liečbu duše, choroba duše sa postupne stane viac a viac vážnejšou a bolesť z tohto stavu sa bude násobiť. Ak sa s určitou úprimnosťou pozrieme do svojho života, celkom určite v ňom spoznáme situácie, kedy sa prejavil jeden alebo druhý postoj.



            Uvažovanie nad touto zákonitosťou duchovného života nás vedie k hlbšiemu uvažovaniu a mení naše chápanie života a vzťahu s Bohom. Ak sa naučíme neignorovať alebo nepodceňovať dopady hriechu na naše duše, tak nás to povedie k stále väčšiemu porozumeniu Božej prítomnosti a jeho uzdravujúcemu odpusteniu. Nastáva tak paradoxná situácia, ktorú ľudia zo sveta nedokážu pochopiť. Uprostred skúšok a pádov, bolesti a utrpenia budeme schopní radovať sa a vzdávať Bohu vďaky. Budeme cítiť, že k nám prichádza ako lekár, ktorý uzdravuje naše rany a zároveň budeme cítiť, že dochádza k akejsi formácií nášho srdca, jeho premene, k schopnosti vnímať oveľa citlivejšie jeho prítomnosť.



            Nie je dobré byť tvrdohlavým pacientom. V opačnom prípade sa nám dostáva oveľa viac, než len uzdravenie z choroby.


14.07.2003 | Čítanosť(1265)
Téma: Obdiv / Vďačnosť
Pokánie |
Pokánie | Pokánie
04.10.2003 | Čítanosť(1989)
Hriech


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet