22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Človek, ktorý koná zlo, sa skoro presvedčí, že naňho samého spadne to, čo koná.

~Aliszer Nawoi ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2525 reakcie0
(Share 565 0)


Téma: Človek / Duša / Pôst

Myšlienky... 52/2002

      Nedávno som čakal na vyšetrenie u lekára. Pri čakaní si človek neraz všimne veci, ktoré inokedy uniknú jeho pozornosti. Mňa zaujal zaujímavý a a pritom aj pekný vzor na dlaždiciach, ktorými bola pokrytá podlaha čakárne. Keď som sledoval ako tento vzor naväzuje z dlaždice na dlaždicu, došiel som pohľadom až k rohu. Zaujímavé! Tu sa vzor dlaždice strácal. Bol pokrytý vrstvou špiny. A nebolo to len v rohu. Po obvode celej čakárne sa ťahal tento pás špiny, ktorá zakrýval vzor dlaždíc. Zaiste bol to výsledok nedôslednosti toho, kto čakáreň upratoval – nedal si námahu s dôkladným vytretím kútov. Teraz by si však očistenie tohto úzkeho pásika špiny vyžiadalo väčšiu námahu.
      Pri tomto uvažovaní mi prišlo na um, že je to pekný príklad toho, čo sa od nás očakáva v pôstnej dobe. Intenzívnejší duchovný život v tomto období nám zaiste rýchlo odhalí kúty našej duše, ktoré sú zanesené „špinou“ tak veľmi, že sa na tých miestach stráca jej nádherný vzor – Boží obraz. Na vine je naša nedôslednosť i ľahostajnosť, ktorá spôsobila túto stratu podoby s Bohom. Na tejto podobe je však založená hodnosť človeka. Sväté písmo o človeku hovorí: „Boh stvoril človeka na svoj obraz“ (Gn 1, 27). Na inom mieste zas: „Stvoril ho len o niečo menšieho od anjelov, slávou a cťou si ho ovenčil...“ (porov. Ž 8, 6). Ak si toto uvedomíme, nebudeme ľutovať námahu, ktorú je potrebné vynaložiť na vyčistenie týchto zanesených a špinavých kútov našej duše.
      Ak sa vrátim k svojmu čakaniu u lekára, musím ešte povedať jednu vec. Keď som si všimol tú špinu v kútoch, začal som sa v tej čakárni cítiť veľmi nepríjemne. Ako sa cítia ľudia v našej spoločnosti, keď si všimnú špinavé kúty našej duše?
27.05.2011 | Čítanosť(4645)
Téma: Človek / Duchovný život
27.05.2011 | Čítanosť(4604)
Téma: Istota / Človek / Život
27.06.2003 | Čítanosť(2648)
Človek


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet