25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ľudský rozum je ohraničený, nemôže obsiahnuť nekonečnosť. Musí sa teda pokoriť, aby mohol uznať Nekonečnosť, ktorá ho prevyšuje. Keď sa nepokorí, nemôže uznať Boha.

~Blaise Pascal~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1744 reakcie0
(Share 619 0)


Téma: Odpustenie / Pôst

Myšlienky... 40/2002

      Veľký a svätý pôst vo východnej cirkvi začína o dva dni skôr než v západnej, teda v pondelok po Syropôstnej nedeli. Liturgicky sa začína večierňou, ktorá sa slúži v Syropôstnu nedeľu v podvečer. V priebehu tejto bohoslužby sa vstupuje do Veľkého pôstu. Symbolicky je tento prechod vyjadrený tým, že kňaz si vyzlieka svetlé liturgické rúcho a oblieka si rúcho pôstnej farby. Večiereň sa končí čítaním modlitby sv. Efréma Sýrskeho:
      Pane a Vládca môjho života, zažeň odo mňa ducha lenivosti, nedbalosti, lakomstva a prázdnych rečí. (veľká poklona)
      Udeľ mne, svojmu nehodnému služobníkovi, ducha čistoty, pokory, trpezlivosti a lásky. (veľká poklona)
      Áno, Pane a Vládca, daj, aby som poznal svoje hriechy a neodsudzoval svojho brata, lebo ty si požehnaný na veky vekov. Amen. (veľká poklona)

      Po večierni nasleduje obrad vzájomného zmierenia. Kňaz sa ukloní veriacim a hovorí:
      „Požehnajte a odpustite mne hriešnemu, ctihodní bratia a sestry, čím som zhrešil v tento deň a po všetky dni svojho života, slovom, skutkom alebo myšlienkou i všetkými svojimi zmyslami duševnými i telesnými.“
      Veriaci odpovedajú:
      „Boh nech ti odpustí a zmiluje sa nad tebou, ctihodný otče.“
      Nato sa veriaci poklonia kňazovi a prosia o odpustenie:
      „Požehnaj a odpusť, ctihodný otče, mne hriešnemu, čím som zhrešil v tento deň i po všetky dni svojho života slovom, skutkom alebo myšlienkou i všetkými svojimi zmyslami duševnými aj telesnými.“
      Kňaz odpovedá:
      „Boh svojou milosťou nech vám odpustí vaše hriechy a zmiluje sa nad vami.“
      V našej farnosti, ale aj na iných miestach veriaci pristupujú po jednom ku kňazovi, prosia sa o odpustenie a kňaz prednáša túto modlitbu nad každým veriacim. Obrad zmierenia sa končí prosbami za svätého Otca, biskupov, kňazov, veriacich, núdznych i za tých, ktorí nás už predišli do večnosti.
      Každý rok mám tak trochu obavu pred týmto obradom, aby azda neskĺzol do nejakej formálnosti, no zakaždým slzy v očiach mnohých ma presvedčujú, že tento prvý krok v duchovnej obnove Veľkého pôstu sa berie úprimne a vážne. Po vychádzaní z chrámu nezriedka vidieť ľudí, ktorí sa vzájomne odprosujú a zmierujú. A tak tento obrad pokračuje aj vonku a pokračuje aj v domovoch, kde nastáva zmierenie s tými, ktorí pre chorobu alebo starobu už nemohli vyjsť do chrámu.
      Minulého roku mi jeden starší muž po tomto obrade povedal: „Otče, už od soboty som uvažoval nad uplynulými mesiacmi a našiel som tak veľa vecí, ktorými som azda ublížil druhým – hoci nie veľmi, ale predsa – a ani raz som nepovedal týmto ľuďom – prepáč. Povedal som to dnes a z celého srdca. A budem prosiť o odpustenie i zajtra v práci... Mám teraz taký pocit, akoby som bol veľmi špinavý a teraz som sa okúpal...“
      Aj keď pre gréckokatolíkov je tento obrad známy, opísal som ho pre kvôli všetkým ostatným, ktorí odoberajú Myšlienky. Možno, že sa pre vás stane inšpiráciou, ako celkom konkrétne urobiť prvý krok duchovnej obnovy v tohtoročnom Veľkom pôste.
24.04.2004 | Čítanosť(2519)
Téma: Odpustenie / Jn 8, 1-11
23.08.2003 | Čítanosť(2252)
Odpustenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet