15.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Príliš často si myslíme, že Boh nepočuje naše prosby. V skutočnosti však sme to my, čo nepočúvame jeho odpovede.”

~Francois Mauriac~

19.01.2010 - Miron
čítanosť2009 reakcie0
(Share 527 1)


Téma: Svätého slávneho veľkomučeníka, triumfátora a divotvorcu Juraja / Jn 15,17 – 16,2

Homília

AI      Zodpovedný prístup k práci sa očakáva v každom zamestnaní. No sú profesie, kde od zodpovednej práce závisí bezpečnosť iných ľudí, preto sú stanovené prísne kritéria pre uchádzačov o takéto zamestnanie. A aj keď človek takéto zamestnanie získa, musí pravidelne absolvovať školenia, zdravotné prehliadky a testy, aby sa potvrdila jeho spôsobilosť na vykonávanie tejto práce.
KE      Niečo podobné nám ponúka dnešný sviatok. Pozerajúc na príklad svätého veľkomučeníka Juraja môžeme spustiť test svojho vzťahu k Bohu. Je to dôležité, pretože byť kresťanom znamená prijať veľkú zodpovednosť za svoju dušu, ale aj za duše blížnych. Otestovanie svojho duchovného stavu nám môže pomôcť odhaliť nedostatky, ktoré nám možno doposiaľ unikli.
DI      Svedectvo svätého veľkomučeníka Juraja nám v tom môže napomôcť. V zmysle evanjeliovej rady rozdal celé svoje dedičstvo chudobným a nasledoval Krista. Aj keď bol vojakom, pre svoj bezúhonný život sa stal príkladom pre svojich podriadených.
      Žil v čase, keď zúrilo prenasledovanie kresťanov. Cisár Dioklecián ho vyzval, aby sa zriekol Krista a obetoval modlám. Svätý Juraj odmietol zradiť Ježiša Krista. Preto bol mučený na železnom kolese, hodený divej zveri a nakoniec ho umučili pomalým pálením a trhaním tela.
      Svätý Juraj z lásky ku Kristovi neváhal zniesť bolestivé mučenie a svoju hlbokú vieru potvrdil obetou vlastného života.
PAR      Hrdinská vernosť svätého Juraja Kristovi sa tak môže stať testovacou otázkou pre každého z nás. Otázka: „Usilujem sa o podobnú vernosť Bohu vo svojom živote?“, môže v nás vzbudiť rozpaky. Samozrejme, že pred nami nie je hrozba mučenia, ani žiaden iný zreteľný tlak, ktorý by nás nútil k zapretiu Ježiša Krista. Ale to neznamená, že tieto pokušenia dnes nejestvujú. Majú azda len inú formu. Sú však omnoho nebezpečnejšie, pretože sa zahaľujú do rúcha nevinnosti a navádzajú k odpadu od viery skrze maličkosti. Či azda nebagatelizujeme a nepodliehame ľahko pokušeniam, ktoré sú denno-denne prítomné v našom živote? Či azda nepodceňujeme nebezpečenstvo sledovania mravne pochybných programov, ktoré ponúkajú masmédia? Či azda nevnímame to množstvo kompromisov, keď ide o závažné pravdy života? Či azda nepodliehame vplyvu štýlu života, ktorý vnucuje táto moderná doba?
      Nesmieme si nahovárať, že o nič nejde, že sú to iba maličkosti. Práve ony spôsobujú, že sa pomaly stávame suchými ratolesťami bez schopnosti rásť, kvitnúť a prinášať plody.
      Ak chceme patriť Kristovi, musíme si uvedomovať svoju kresťanskú zodpovednosť i v tých najmenších veciach života. To často znamená ísť proti prúdu, teda v prostredí, kde vládne klamstvo, ostať čestnými; kde vládne nenávisť, prinášať lásku; kde sa viac miluje tma, svedčiť o svetle. Takéto počínanie sa niekedy približuje k mučeníctvu. Síce nekrvavému, ale bolestivému. Inej cesty však niet!
MY      V tomto smere je pre nás veľkým príkladom Svätý Otec Ján Pavol II. Za každých okolností sa jednoznačne postaví za pravdu. Neohrozene vystupuje proti zlu, kdekoľvek sa objaví. Preto dostal aj veľavravný prívlastok – svedomie ľudstva. Azda pre túto vernosť Kristovi bol mnohokrát vystavený nebezpečenstvu násilnej smrti.
      Pozrime sa len na pár prípadov. V roku 1981 bol ťažko zranený atentátnikom Alí Agcom. O rok neskôr, vo Fatime, iný atentátnik na neho zaútočil s dýkou v ruke. V Soule v Južnej Kórei začal po ňom strieľať neznámy muž. V Manile na Filipínach pred pápežovou návštevou boli rozvešané plagáty s textom: „Vyhoďte Morcosa a Wojtylu do vzduchu. Nech Alláh bohato odmení vlastenca, ktorý vykoná túto svätú povinnosť.“ Pri návšteve Albánska musela byť zmenená trasa letu, lebo podľa spoľahlivých informácií chceli čiernohorskí teroristi zostreliť pápežov vrtuľník.
      Svätému Otcovi mnohí radili, aby obmedzil svoje cestovanie. A čo on na to? „Nie je možné zamknúť pastiera do pancierovej pokladne len preto, že niekoľko čiernych oviec číha na jeho život.“ (Podľa: Světlo 1994, č. 3, s. 3.)
ADE      Keď teda námestník Krista i napriek veľkému nebezpečenstvu neúnavné svedčí o pravde, skúsme nasledovať jeho príklad. Zachovajme vernosť Kristovi v tých mnohorakých malých i veľkých situáciách, ktoré prináša život, i za cenu, že pôjdeme proti prúdu. Bolo by nádherné, keby sme v tomto teste našej viery každý deň obstáli na výbornú.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet