15.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď vojak v boji utŕži nejakú ranu alebo trochu ustúpi, nikto nemôže byť taký náročný alebo taký nevedomý vo vojenských záležitostiach, že by takéto niečo kvalifikoval ako zločin. Len tí neutŕžia rany, čo nebojujú; tí, čo sa s väčším zápalom vrhajú na nepriateľa, dostávajú údery.

~sv. Ján Zlatoústy~

19.01.2010 - Miron
čítanosť2049 reakcie0
(Share 508 0)


Téma: Pamiatka svätých Otcov Šiestich všeobecných koncilov

Homília

AI      Už je tomu pár rokov, čo noviny priniesli správu o výpadku elektrického prúdu v istom americkom veľkomeste. Zaujímavosťou bolo, že práve v tejto dobe prudko vzrástli lúpeže a prepady. Na mnohých obchodoch boli rozbité výklady a zlodeji odniesli všetko, čo sa dalo.
      Tma je obľúbeným spoločníkom tých, ktorí majú nekalé úmysly. Veď svetlo by rýchlo odhalilo ich trestné skutky.
KE      Existuje však aj iné svetlo a iná tma. Sv. evanjelista Ján týmto termínom dáva iný význam, keď hovorí o Kristovi: „Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet“ (Jn 1, 9). A tiež: „A svetlo vo tmách svieti, a tmy ho neprijali“ (Jn 1, 5). V týchto slovách je opísaná tragické rozhodnutie časti ľudstva.
DI      Akosi sa nám natíska otázka: „Ako je to možné, že človek odmieta Boha?“ Odpoveď na túto otázku dáva Kristus, keď v rozhovore s Nikodémom hovorí: „Svetlo prišlo na svet, a ľudia milovali tmu viac ako svetlo, lebo ich skutky boli zlé. Veď každý, kto zle robí, nenávidí svetlo a nejde na svetlo, aby jeho skutky neboli odhalené“ (Jn 3, 19-20).
      Môžeme povedať, že odmietanie Boha vychádza z toho istého pokušenia, ktorému podľahli naši prarodičia. Pokušiteľ ich zviedol predstavou: budete ako Boh (porov. Gn 3, 5). A táto predstava falošnej slobody a nezávislosti, moci a veľkosti, spôsobuje, že človek často hovorí „áno“ všetkému, čo mu ponúkajú zvrátené žiadostivosti a „nie“ všetkému, čo vychádza od Boha ako ponuka ku skutočnému šťastiu.
PAR      Pred nejakým časom som sa rozprával s pánom v stredných rokoch. Rozhovor sa postupne obrátil na otázku viery. Vtedy bez okolkov povedal: „Ja som ateista. Ale nemyslíte si, že nepoznám, čo učí Cirkev. Napríklad desať prikázaní. Úplne sa stotožňujem s tým, čo sa učí od štvrtého nahor.“
      Tieto slová mi privolali spomienku na dobu, keď som ešte chodil na základnú školu. Vo vestibule bola obrovská nástenka, plná ideologických materiálov, ktoré mali formovať žiakov v duchu komunizmu. Jej súčasťou bol aj plagátik s názvom: Desatoro pioniera. Bolo to desať rád, či príkazov, ako sa má správať pravý pionier. Vtedy som nevedel pochopiť, prečo všetok ten boj proti náboženstvu, keď tieto rady pre pionierov boli odvodené práve z Božích prikázaní. Pochopil som to až neskôr. Tak ako ten pán, tak aj ten plagát pre pionierov vynechali to najpodstatnejšie: prvé tri prikázania. Práve tieto zakotvujú človeka v Bohu. A bez tohto zakotvenia človek nemôže mať vnútornú silu, aby úspešne zvládol ostatné prikázania, ktoré upravujú pomer človeka k človeku. Len v Bohu je absolútna morálka, platná pre všetkých ľudí.
MY      Bol jeden muž, ktorý sa raz peši vybral do mesta Shadeyville. Keď prišiel na rázcestie, veľmi ho rozhnevalo, že objavil cestný ukazovateľ s dvoma šípkami. Jedna ukazovala na širokú, vyasfaltovanú cestu a druhá, označená „Shadeyville“ ukazovala na úzku, zahnojenú, nevyasfaltovanú cestičku. Zrazu dostal nápad. Vyštveral sa na stĺp, otočil značky a radostne pokračoval po hladkej širokej ceste. Samozrejme, že nikdy nedošiel do Shadeyville.
      Nasledovať Ježiša znamená kráčať jeho cestou a nie vymieňať značky, alebo meniť pravidlá. Kristus nepovedal, že je jednou z ciest. On povedal: „Ja som Cesta.“ (McARDLE J.: 150 príbehov pre kazateľov a učiteľov. Bez údajov, s. 10.)
ADE      Dnes oslavujeme pamiatku svätých otcov Šiestich všeobecných koncilov. Žili v neľahkej dobe. Cirkev bola ohrozovaná a napádaná rôznymi bludnými učeniami, ktoré odvádzali i dobre zmýšľajúcich veriacich od pravdy – od správneho zakotvenia človeka v Bohu. Svätí otcovia však svojou náukou, svedectvom života a láskou k Bohu, ukázali v tejto neľahkej dobe správnu cestu. Dnešná oslava je pre nás výzvou, aby sme nasledovali ich príklad a tak sa stali ukazovateľmi správneho smeru pre blúdiacich tejto doby.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet