15.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Svätý Pavol vo všetkých svojich listoch vzdáva vďaky za všetky dobrodenia sveta. Vzdávajme vďaky aj my za svoje dobrodenia – i za dobrodenia iných ľudí – malé i veľké.

~sv. Ján Zlatoústy~

19.01.2010 - Miron
čítanosť1964 reakcie0
(Share 468 1)


Téma: Sväté premenenie Pána Boha a Spasiteľa nášho Ježiša Krista / Mt 17, 1-9

Homília

AI      Je mnoho ľudí, ktorí v náboženstve hľadajú zážitok. Niečo ako prežitie finálového futbalového alebo hokejového zápasu, kde by sa mohli vykričať, vyskandovať, vytlieskať a potom sa vrátiť domov s pocitom, že zažili niečo vzrušujúce. I keď nemožno podceňovať hodnotu a význam náboženského zážitku v tomto zmysle, predsa len upriamiť sa len na tento aspekt viery by nebolo celkom správne.
KE      Náboženský zážitok patrí do života viery, ale jeho úlohou je posilniť, nadchnúť dušu, aby bola schopná radostne plniť Božiu vôľu i v tých najvšednejších chvíľach života.
DI      Apoštoli boli svedkami premenenia svojho Majstra. Tento zážitok ich uchvátil natoľko, že ho chceli predĺžiť. Vyjadrili dokonca túžbu usadiť sa na tomto vrchu. Ježiš Kristus však ignoruje ich prosbu a vedie ich naspäť do „reálneho“ života. No to, čoho boli svedkami, sa hlboko vrylo do ich duši. Zaiste neskôr, keď prežívali útrapy apoštolátu, spomienka na tento zážitok im musela dodať novú silu a odhodlanie.
      Duchovné zážitky, tie mnohotvárne „premenenia“ v našom živote, možno prirovnať k tomuto obrazu. Predstavme si motoristu, ktorý v noci cestuje na vzdialené miesto. Vonku zúri búrka. Keď udrie blesk, motorista v jeho svetle vidí pred sebou na okamih celú osvetlenú krajinu. No hneď sa norí naspäť do tmy a vidí iba taký kúsok, aký mu osvetľujú svetlá reflektorov. Azda zastane a čaká na ďalší blesk, aby mu osvetlil krajinu? To zaiste nie. Pokračuje ďalej spoliehajúc sa na mapu a ukazovatele smeru.
PAR      Po skončení evanjelizačného koncertu usporiadatelia sa pustili do balenia techniky a upratovania. Pri práci hovorí jeden mladík priateľovi: „Som sklamaný. Tak som sa tešil na tento koncert, ale akosi nesplnil moje predstavy. Očakával som oveľa viac...“ A priateľ mu odpovedá: „Pán ťa tu nepovolal, aby naplnil tvoje predstavy. Povolal ťa, aby si mu dnes poslúžil uprataním tejto sály. A od služby predsa nemôžeš očakávať nejaké ohromujúce zážitky.“
      Život vo viere neznamená žiť v akejsi neprestajnej extáze. Žiť vo viere znamená kráčať životom tak, aby naše rozhodnutia, slová a skutky boli v zhode s Božou vôľou. Je to zapojenie sa do budovania Božieho kráľovstva. Je to premena sveta i nás samých k Božiemu obrazu. Duchovný zážitok je Boží dar – povzbudenie a posilnenie v tomto úsilí človeka. Je to akási záloha budúcej nebeskej radosti – pravda, ak vytrváme.
MY      Na jednej audiencií u pápeža Jána Pavla II. bola mladá Bulharka Vibrinka Dimitrová. Narodila sa so štyrmi kýpťami. Jej končatiny siahali po lakte a kolená. Hovorila v mene ľudí, ktorí sú postihnutí. Ona dnes normálne píše, cestuje, pracuje, pripravuje si potrebné veci. Hovorí ôsmimi jazykmi. Vie si sama nasadiť protézy a pomocou vozíka sa pohybuje. Má plastické prsty a píše na stroji. Bol čas, keď si takmer zúfala. Teraz si píše s nešťastnými ľuďmi na linke dôvery. Tvrdí, že človek musí vylúčiť tri slová zo svojho slovníka: neviem, nedokážem, nemá to zmysel. Dokázala, aká dôležitá je odvaha a motivácia. (JURKO, J.: Príď, Duchu lásky a pokoja!. Poprad : Vyd. Slza spol. s r. o., 1998, s. 32.)
      Povedzte, dokázala by toto všetko táto obdivuhodná dievčina keby žila len v očakávaní nejakých duchovných zážitkov, ktoré by ju pohli dopredu? Zaiste nie.
ADE      Nuž dajme správne miesto náboženskému zážitku vo svojom srdci. Prijmime ho ako Boží dar, ako povzbudenie a posilu, ktoré nám pomôže prežívať všedné dni života v hlbokej viere a oddanosti.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet