22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Dráma ľudského vývoja cez toľké náreky, slzy a krv, kalvária žijúceho sveta má svoj cieľ v Bohočloveku... Vieme, že mučeníctvo Bohočloveka bolo len preto, aby ho priviedlo na pravicu Otca a s ním celé ľudstvo, ním vykúpené. Vieme, že mimo kresťanského riešenia nie je odteraz nijaké iné, prijateľné pre rozum a srdce.

~R. Grousset~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1409 reakcie0
(Share 297 0)


Téma: Hriech / Obrátenie / Pokánie / Pýcha / Lk 18, 9-14

Myšlienky... 18/2002

       „Zrkadielko, zrkadielko, povedz mi, kto je najkrajší na svete?“ Každý deň kráľovná zastala pred čarovným zrkadlom a položila túto otázku. A zrkadlo každý deň odpovedalo: „Ty si najkrajšia na svete!“ Kráľovná bola šťastná a išla po svojich veciach. Ale jedného dňa, keď sa ako zvyčajne spýtala: „Zrkadielko, zrkadielko, povedz mi, kto je najkrajší na svete?“, zrkadlo, ktoré hovorilo vždy pravdu, povedalo: „Snehulienka, Snehulienka je najkrajšia na svete.“ Kráľovná sa nazlostila. Nebola schopná uniesť pravdu a ... azda všetci poznáme koniec tejto rozprávky.
      Farizej vystúpil do chrámu modliť sa. Modliac sa pred zrkadlom Večného, informoval o svojej spravodlivosti. „Bože, ďakujem ti, že nie som ako ostatní ľudia: vydierači, nespravodlivci, cudzoložníci alebo aj ako tento mýtnik. Postím sa dva razy do týždňa, dávam desiatky zo všetkého, čo mám“ (Lk 18, 11-12) Škoda len, že nedal otázku, ako tá kráľovná z rozprávky, aby počul Boží pohľad na svoj život. Farizej si bol sebou príliš istý na to, aby sa na niečo také pýtal.
      Mýtnik tak isto vystúpil do chrámu modliť sa. Ani sa neodvážil pozrieť na zrkadlo Večného. Vedel, že jeho život nie je v poriadku. „Bil sa do pŕs a hovoril: „Bože, buď milostivý mne hriešnemu“ (Lk 18, 13). Ak by však v tej chvíli mohol vidieť Božiu tvár, určite by bol veľmi prekvapený. Videl by v nej lásku i odpustenie.
      Čo vidíte, keď sa ráno pozriete do zrkadla. Vidíte obraz, ktorý očakávate, alebo obraz ktorý chcete vidieť?
      Pekne to vyjadruje tento vtip:
      Muž navštívil lekára. Pred samotným vyšetrením sestrička zisťovala niektoré údaje:
       „Koľko vážite?“
       „85 kilogramov.“
      Sestrička ho odvážila a povedala: „Hm, je to 91 kilogramov. A aká je vaša výška?“
       „186 centimetrov.“
      Sestrička ho zmerala a povedala: „Hm, je to 179 centimetrov. A čo tlak. Máte ho v poriadku?“
      Muž sa nazlostil: „Ako môžem mať v poriadku tlak, keď som sem prišiel štíhly a vysoký a vy ste zo mňa urobili malého a tlstého!“!
      Ak nám niekto nastaví zrkadlo, v ktorom sa odráža náš skutočný obraz a nie to, čo ako sa sami vidíme, nie vždy ide o príjemný pohľad. Môžeme sa nazlostiť ako tá kráľovná z rozprávky. Ale to by nebolo to najsprávnejšie riešenie. V takej chvíli je azda lepšie poďakovať dobrodincovi, ktorý nám ukázal, ako na tom vlastne sme. Bez tejto pomoci musí človek neraz padnúť až na samé dno ľudskej biedy, aby si uvedomil, že sa mýlil, že potrebuje prosiť: „Bože, buď milostivý mne hriešnemu“ (Lk 18, 13).
25.06.2003 | Čítanosť(4311)
Téma: Hriech
26.08.2003 | Čítanosť(1797)
Téma: Hriech / Maličkosti
Pokánie |
Pokánie | Pokánie
12.06.2003 | Čítanosť(8771)
Lk 18, 9-14
04.10.2003 | Čítanosť(2270)
Hriech
08.02.2010 | Čítanosť(1444)
Obrátenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet